Ekonomika

Koronakrize sebrala řadě Čechů práci, nejhůř dopadla na ženy!

V Česku je momentálně bez práce 266 tisíc lidí. Je to o téměř 65 tisíc víc než ve stejném období loňského roku. Výrazně ovšem stoupl počet nezaměstnaných žen. A nejvíc jich je momentálně bez práce v Ústeckém kraji. Podle odborníků je hlavní příčinou koronavirová krize, která měla za následek rušení řady pracovních pozic.

V celé zemi je momentálně tři a půl procenta lidí bez práce. Jde ale o číslo bez rozlišení pohlaví. U žen je podle posledních statistik situace výrazně horší než u mužů. Například v Ústeckém kraji je nezaměstnaných pět a půl procenta žen. Jen o chlup lépe je na tom Moravskoslezský kraj, kde je bez práce necelých pět procent žen. Podle odborníků se začaly projevovat následky krize způsobené koronavirem.

"V Ústeckém kraji je těžší průmysl a to znamená, že ty profese, který se udržely, jsou takového dělnického, těžšího, náročnějšího charakteru. A když došlo k nějakému propouštění, tak většinou to byly pomocné práce, které zastávaly spíš ženy,¨ vysvětluje psycholog Slavomil Fischer.

A to nejhorší má prý teprve přijít. Zaměstnanost teď drží nad vodou sezónní práce a brigády. Těch je sice málo, ale část lidí i přesto najde alespoň přivýdělek. Další propad zaměstnanosti by tak měl přijít na přelomu září a října.

Související obsah

"K tomu propadu, zejména v psychické oblasti, dojde až po prázdninách. Samozřejmě to má souvislost s pracovním uplatněním, budeme asi nepříjemně překvapeni," obává se Fischer.

Podle sociologů najdou muži práci dříve než ženy, především v automobilovém nebo těžkém průmyslu, který je často podporován státními dotacemi.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz