Zahraničí

Putin může vládnout dalších 16 let. Rusové podpořili změny Ústavy

Rusové v referendu odhlasovali ústavní změny, které mimo jiné umožní Vladimiru Putinovi kandidovat v dalších dvou prezidentských obdobích. Ruský prezident má tak možnost být v čele země do roku 2036 a stát se nejdéle vládnoucím představitelem země za posledních sto let.

Hlasy jsou sečteny, Rusové si odhlasovali první změnu Ústavy od roku 1993. Volební komise sečetla 99 procent hlasů, zbytek byl neplatný. V referendu změny podpořilo 78 procent voličů, 21 bylo proti.

Nově se například zvyšují pravomoci obou komor parlamentu a domácí právo je nadřazené nad to mezinárodní. "Referenda se zúčastnilo 65 procent oprávněných voličů," informovala předsedkyně centrální volební komise Ella Pamfilová.

Nejdůležitější novinkou v rámci změn je ale možnost kandidovat na ruského prezidenta více než dvakrát. Pokud by se tedy současnému prezidentovi Putinovi podařilo mandát v dalších volbách obhájit, byl by ve funkci hlavy státu ještě ve svých 84 letech.

Ačkoliv veřejné hlasování dopadlo jasně, řada Rusů s výsledkem nesouhlasí a proti ústavním změnám protestuje.
"Kdyby společnost řekla ne, mohou se částečně změnit mocenské poměry v Rusku. Je potřeba mocným šlápnout na krk," prohlásila demonstrantka Marina Litvinovičová.

Vladimir Putin ústavní reformu inicioval už v lednu v jednom ze svých poslaneckých projevů. Hlasování mělo původně začít v dubnu, kvůli koronavirové krizi bylo ale odloženo až na konec června.
 

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz