Domácí

Kvůli oteplování se do Česka dostává nebezpečný hmyz! PŘEHLED

S globálním oteplováním se i v Evropě šíři tropické druhy komárů, kteří mohou způsobit lokální epidemie. Před dvěma lety zemřela na Moravě žena, která se nakazila západonilskou horečkou.

S oteplováním planety exotičtí komáři postupně osidlují Evropu. Ve Francii už žijí trvale a seznam chorob, které přenášejí, budí obavy epidemiologů. Jsou to mimo jiné horečka dengue, nemoc chikungunya, při které krvácí nos i dásně, a virus zika.


Komára egyptského a tygrovaného u nás hygienici znají už několik let a doufají, že zákaz cestování zpomalil jeho šíření. "K nám se dostává v nákladních nebo osobních autech," vysvětlil hygienik Oldřich Šebesta.


Nebezpečné nemoci přenáší i domácí komár pisklavý, který má na svědomí nákazu západonilskou horečkou. Před dvěma lety na ni zemřela na Moravě starší žena.


Podívejte se na reportáž TV Nova o přemnožených komárech: 

Související obsah


"Úmrtí jsou hlavně u lidí starších 60 let věku," řekl epidemiolog Rastislav Maďar. Ti by měli důsledně používat repelenty. Kromě komárů může být velmi nebezpečný i lezoucí hmyz. V posledních letech se po celém Česku hojně rozšiřuje majka fialová.

Majka fialová:

Zdroj: TV Nova


Pokud na brouka někdo sáhne, vylučuje prudký jed kantaridin. Způsobuje silnou alergickou reakci a v případě pozření i selhání ledvin nebo srdce. Stejnou látku má v těle také brouk puchýřník.

Brouk puchýřník:

Zdroj: TV Nova


Nebezpeční mohou být i někteří pavouci, třeba zápřednice. Jedovatý pavouk se k nám rozšířil z jižní Evropy, opatrní by měli být hlavně alergici. "Během minuty mi otekl malíček a za tři minuty otekl zbytek ruky," popsal pokousaný muž.

Zápřednice:

Zdroj: TV Nova


Náš nejjedovatější pavouk stepník moravský patří na seznam kriticky ohrožených druhů a každý ho pozná na první pohled díky výraznému zabarvení.

Stepník moravský:

Zdroj: TV Nova

Jeho neurotoxin má podobné složení jako hadí jed. Po kousnutí má člověk horečku, zrychlený tep a bolest hlavy, která může trvat několik hodin.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz