Domácí

Kvůli oteplování se do Česka dostává nebezpečný hmyz! PŘEHLED

S globálním oteplováním se i v Evropě šíři tropické druhy komárů, kteří mohou způsobit lokální epidemie. Před dvěma lety zemřela na Moravě žena, která se nakazila západonilskou horečkou.

S oteplováním planety exotičtí komáři postupně osidlují Evropu. Ve Francii už žijí trvale a seznam chorob, které přenášejí, budí obavy epidemiologů. Jsou to mimo jiné horečka dengue, nemoc chikungunya, při které krvácí nos i dásně, a virus zika.


Komára egyptského a tygrovaného u nás hygienici znají už několik let a doufají, že zákaz cestování zpomalil jeho šíření. "K nám se dostává v nákladních nebo osobních autech," vysvětlil hygienik Oldřich Šebesta.


Nebezpečné nemoci přenáší i domácí komár pisklavý, který má na svědomí nákazu západonilskou horečkou. Před dvěma lety na ni zemřela na Moravě starší žena.


Podívejte se na reportáž TV Nova o přemnožených komárech: 

Související obsah


"Úmrtí jsou hlavně u lidí starších 60 let věku," řekl epidemiolog Rastislav Maďar. Ti by měli důsledně používat repelenty. Kromě komárů může být velmi nebezpečný i lezoucí hmyz. V posledních letech se po celém Česku hojně rozšiřuje majka fialová.

Majka fialová:

Zdroj: TV Nova


Pokud na brouka někdo sáhne, vylučuje prudký jed kantaridin. Způsobuje silnou alergickou reakci a v případě pozření i selhání ledvin nebo srdce. Stejnou látku má v těle také brouk puchýřník.

Brouk puchýřník:

Zdroj: TV Nova


Nebezpeční mohou být i někteří pavouci, třeba zápřednice. Jedovatý pavouk se k nám rozšířil z jižní Evropy, opatrní by měli být hlavně alergici. "Během minuty mi otekl malíček a za tři minuty otekl zbytek ruky," popsal pokousaný muž.

Zápřednice:

Zdroj: TV Nova


Náš nejjedovatější pavouk stepník moravský patří na seznam kriticky ohrožených druhů a každý ho pozná na první pohled díky výraznému zabarvení.

Stepník moravský:

Zdroj: TV Nova

Jeho neurotoxin má podobné složení jako hadí jed. Po kousnutí má člověk horečku, zrychlený tep a bolest hlavy, která může trvat několik hodin.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz