Zahraničí

Evropský summit už čtvrtý den jedná o záchranném balíčku po pandemii

Lídři členských zemí Evropské unie mají za sebou celou noc náročných jednání o přerozdělení peněz na obnovu ekonomik po koronavirové krizi. Znovu se sešli ve čtyři hodiny odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko se dočká výrazně menší finanční podpory, než očekával.

Předseda Evropské rady Charles Michel chce předložit lídrům zemí Evropské unienový návrh rozpočtu a fondu obnovy.

"Pracovali jsme velmi tvrdě a tento návrh je plodem spousty kolektivní práce. Vím, že poslední kroky jsou vždy nejobtížnější, ale jsem přesvědčen, že dohoda je možná," řekl Michel.

Zatím je jasné, že se snížila celková částka na řešení následků koronakrize, méně peněz tak dostane i Česko. Premiéři a hlavy států se snažili dohodnout do šesté hodiny ranní. K dalšímu jednání se sešli ve čtyři hodiny odpoledne. Někteří dávali najevo optimismus.

Andrej Babiš na virtuální tiskové konferenci v pondělí řekl, že Česko dostane z plánovaného fondu obnovy méně peněz, než původně očekával. Celkový objem dotací klesl z 500 na 390 miliard eur. Dodal, že po ostré diskuzi se nakonec snížila celková částka rozdělovaných peněz.

Související obsah

Dále přiznal, že státníci jsou rozrušení z toho, že čtyři dny jednali o částce, která je ve finále úplně jiná. Největší spory jsou podle Babiše mezi takzvanou šetřivou čtveřicí států a mezi Španělskem, Portugalskem a Itálií, které pandemie zasáhla nejvíce.

Zda může v takové atmosféře dlouhodobě udržitelná dohoda vzniknout, je stále otázkou. Bez dohody to nepůjde a fungování unie na kompromisu stojí. Zda se ho podaří vyjednat už během pondělní noci, se teprve uvidí.

Související obsah

Je jasné, že v Bruselu všichni zůstanou i celé pondělí.Když se všichni vyspali, znovu se obrnili optimismem a trpělivostí. "Je cítit, že se všichni chtějí dohodnout. Dohodu potřebujeme, jsem pro dnešek optimistická," řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Jednota v sále nepanuje v otázce sedmiletého rozpočtu a ani v tom, jak řešit ztráty kvůli koronavirové krizi. Zatímco německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Macron by rádi rozdali maximum peněz a podpořili tak nejpostiženější země, šetrná čtyřka v čele s Rakouskem to odmítá.

Související obsah

Vyčerpaní evropští lídři včetně českého premiéra po celé noci vyjednávání načerpali síly na další kolo rozhovorů. Rakouský kancléř Sebastian Kurz vzkázal, že se jednání konečně posunula dobrým směrem.

Jednání se v noci přehouplo do čtvrtého dne - jde tak o jeden z nejdelších summitů v historii EU. Mezi lídry podle webu Politico panovalo napětí. Například francouzský prezident Emmanuel Macron se ostře opřel do rakouského kancléře, který odešel, aby si vyřídil telefonát.

Související obsah

"Vidíte? Jeho to nezajímá. Neposlouchá ostatní, má špatný přístup. Stará se o svůj mediální obraz a tečka,“ zvolal Macron na půdě summitu.

Politici se snaží nalézt shodu ohledně přerozdělování financí, které mají pomoci zemím dostat se z krize způsobené pandemií.

FŠ, VK, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz