Domácí

Nesnažte se Covid-19 tajit, varují cestovky Čechy. Hrozí tvrdé sankce

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nehrozí, že by kvůli situaci v Česku jiné státy zpřísnily podmínky pro vstup našich turistů. Nakažených totiž přibývá i v jiných zemích a někteří Češi si virus přivezli právě ze zahraničí.

Na začátku července překvapily zavedením povinnosti pro Čechy předložit negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény Kypr či pobaltské státy.


"V tuto chvíli nemám informaci, že by nějaké země zvažovaly, že ČR bude zařazena na seznam méně bezpečných zemí,“ ubezpečuje Petříček.


Nakažených přibývá například i v Chorvatsku, kde je nyní 1200 nemocných - na začátku června jich byly jen desítky.

Související obsah


Cestovní kanceláře se bojí, aby turisté nemuseli na testy po návratu z dalších zemí. Nyní mají červenou na semaforu ministerstva zdravotnictví Švédsko, Srbsko a Černá Hora. Povinný test prý není důvod ke zrušení zájezdu.


"Je to tak, jako kdyby nějaký stát zavedl vízum do své země. Také se kvůli tomu zájezd neruší,“ vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.


Ministerstvo zdravotnictví tento týden informovalo, že v červenci se koronavirem nakazilo v zahraničí přibližně 20 lidí. Některé země mají pro nakažené turisty vyhrazené speciální hotely, jiné je izolují tam, kde bydleli, nebo je převážejí do nemocnic.


"Tam samozřejmě je důležité, aby se zkontaktovali s ambasádou,“ doplnil Petříček.

Související obsah


"Pokud jedete do bezpečné země, drtivá většina pojišťoven vám pojistné krytí poskytne,“ potvrdil pojistný analytik Marek Seidl.


Cestovky ještě turistu s koronavirem neřešily. Rozhodně ale nedoporučují snažit se onemocnění skrýt. Téměř všechny země by přenašeče odhalily díky chytré karanténě. Hrozí také přísné sankce, například na Slovensku pokuty za porušení nařízené karantény zvýšili v přepočtu na 133 tisíc korun.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz