Domácí

Vláda rozhodla o důležitých novinkách! PŘEHLED

Vláda rozhodla o důležitých novinkách! PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

Vláda schválila kompenzaci v oblasti kultury. Organizátoři kulturních akcí by se mohli dočkat alespoň částečné náhrady za akce, které musely být zrušeny v souvislosti s bezpečnostními opatřeními kvůli koronaviru. Také rozhodla o modelu financování Dukovan či například o dětských jeslích.

"Hudební kluby, nedotovaná divadla, organizátoři festivalů a dalších kulturních akcí mohou čerpat kompenzaci 50 % nákladů, které byly vynaložené zrušením akcí za období od 10. 3. do 31. 8. 2020. Program Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva kultury ČR schválila dnes vláda," zveřejnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Z vyjádření vyplývá, že by měli na kompenzaci nárok i organizátoři, kteří museli zrušit akce kvůli opatřením v Moravskoslezském kraji, která hygiena zavedla v posledních dnech.

Hygienici v pátek rozšířili opatření kvůli šíření koronaviru na celý Moravskoslezský kraj. Předtím platila tato nařízení pouze v okresech Karviná a Frýdek-Místek.

Lidé například musí znovu nosit roušky v uzavřených prostorách i městské hromadné dopravě. Omezují se rekreační a zotavovací aktivity, stravovací služby mohou být v provozu v omezený čas, nesmí se shromažďovat více než 100 lidí. Celý přehled najdete ZDE.

Související obsah

Vláda také rozhodla o modelu financování jádra v Dukovanech. "Po roční přípravě, připomínkovém řízení a po diskusi s opozicí vláda právě přijala rámcovou a prováděcí smlouvu mezi ČR a ČEZ a dále model financování jádra v Dukovanech. Zajišťujeme tím stabilní zdroj, dostupnou cenu elektřiny a současně posilujeme energetickou soběstačnost ČR," sdělil Havlíček.

Ministryně financí Alena Schillerová informovala o tom, že základní kapitál Priska stoupne o 1,3 miliardy. "Zajistíme tím ekonomicky a ekologicky únosný útlum těžby, zejména minimalizaci negativních důsledků hornické činnosti. Reagujeme také na pokles ceny uhlí i nutnost dočasně pozastavit těžbu," sdělila Schillerová.

Vláda také jednala o jeslích. "Jesle jsme schválili na vládě! Změna názvu, předvídatelné financování, dostupnost pro rodiče a citlivé přechodné období. K tomu i snížení věkové hranice na 3 roky, abych byla přesná - do konce srpna po 3. narozeninách dítěte tak, aby potomek pak mohl rovnou do školky," popsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Výsledky jednání vlády 20. července 2020 najdete ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz