Domácí

Kometa NEOWISE se rychle blíží k Zemi, nenechte si ujít poslední dobré podmínky

V noci na čtvrtek bude kometa NEOWISE nejblíže k Zemi, bude od nás jen 103 milionu kilometrů. I když už slábne, stále zbývá několik dalších dní, než začne pozorování rušit svit Měsíce. Kometa zejména překvapila velmi výrazným a dlouhým iontovým ohonem.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE byla objevena 27. března, krátce na to bylo jasné, že půjde o poměrně zajímavý objekt. Astronomové předpokládali, že v případě stabilního vývoje bude postupně zjasňovat.

Vědci ji mohli například na konci června sledovat v koronografu LASCO C3, který snímá okolí Slunce. Kometa tehdy velmi zjasnila, s napětím se očekávalo, jestli se s ní při průletu přísluním něco nestane.

Kolem 4. července začala být pozorovatelná i z České republiky, podmínky pro pozorování se stále zlepšovaly, nakonec zjasnila natolik, že ji mohli lidé spatřit i jen očima. Nejprve byla viditelnější v druhé polovině noci, postupně ale začala být lépe vidět už zhruba po 22:30.

Kometa překvapila velmi jasným a dlouhým iontovým ohonem, ten na snímcích dosahuje délky přes 25° (50 měsíčních úplňků). V noci na čtvrtek bude nejblíže Zemi, očima už se může zdát méně jasná, stále ale zbývá několik skvělých dní k pozorování.

Související obsah

V minulém týdnu mohli pozorovatelé noční oblohy, kteří byli vybaveni vhodnou technikou, sledovat úžasné nebeské divadlo. Na obloze totiž byly současně vidět všechny planety Sluneční soustavy, jasná kometa i Měsíc.

Kometa NEOWISE a planety Sluneční soustavy. Autor: Petr Horálek

Nov nastal 20. července, v následujících dnech tak ještě nebude svit Měsíce rušit pozorování, příznivé podmínky potrvají přibližně do 27. července.

Související obsah

Podle Českého hydrometeorologického ústavu budou v tomto týdnu nejjasnější právě středa a čtvrtek, už v pátek bude obloha zřejmě opět zatažená.

Kometu vyrazili pozorovat i čtenáři TN.cz, kteří se pochlubili svými úlovky. Své fotografie a záběry můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz