Domácí

Nakažených kvůli klíšťatům dál přibývá! "Bude hůř," tvrdí epidemiolog

V Česku dál stoupá počet nakažených klíšťovou encefalitidou. Nejhorší situace je na jihu Čech, kde hygienici hlásí už 73 případů. To je dvakrát víc než loni touto dobou. Klíšťatům nahrává hlavně současné vlhké a teplé počasí. Ale jejich aktivita prý už začíná pomalu klesat.

V celém Česku hygienici hlásí už téměř 300 lidí s klíšťovou encefalitidou a okolo 1500 lidí nakažených lymskou boreliózou. Na jihu Čech, kde je situace nejhorší, přibylo jen za poslední týden devět případů klíšťového zánětu mozku.

"Je vysoký počet nakažených a obáváme se, že se to bude nadále, vzhledem k počasí, ještě zhoršovat," prohlásil epidemiolog Rastislav Maďar.

V letošním roce je zřejmě více nakažených i proto, že více Čechů tráví letní dovolenou v tuzemsku, především v přírodě, na chalupách nebo v kempech. Často si tak právě z dovolené odváží nechtěného hosta.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu je nyní aktivita klíštěte obecného v České republice označena stupněm šest, což znamená středně velké riziko.

Související obsah

Klíšťová encefalitida patří mezi velmi nebezpečné nemoci. Zpočátku se přitom může projevovat jako běžné nachlazení, které po pár dnech odezní. Po zhruba 14 dnech se ale onemocnění naplno propukne. "Ti lidé končí v bezvědomí, můžou až ochrnout a následkem toho ochrnutí i zemřít," popsal praktický lékař Ivo Petrášek.

Velmi důležité je přisáté klíště dobře vytáhnout - ideálně pomocí pinzety, kterou klíště chytíte těsně u kůže a pomalu vytahujete.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz