Domácí

Žila tam chráněná zvířata, firma území vybagrovala i s tůní! Dostala pokutu

Žila tam chráněná zvířata, firma území vybagrovala i s tůní! Dostala pokutu
Zdroj: Česká inspekce životního prostředí

Po biotopu, kde žili chránění živočichové, zůstala jen pustá zem. Na počínání jihočeské firmy na Písecku se zaměřila inspekce životního prostředí.

Biotop o rozloze asi 7,5 hektaru u obce Lety poničila loni v létě společnost A.K.U.P.I. Za to dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu sto tisíc korun.


"Šetřením inspektoři zjistili, že byla odstraněna veškerá vegetace, zmizela i tůně, která byla domovem několika silně ohrožených zvláště chráněných druhů žab, jako jsou kuňka obecná, blatnice skvrnitá, rosnička zelená a skokan zelený. Vyskytovali se zde také koroptve polní, ťuhýk obecný, cvrčilky slavíkové, bramborníček černohlavý a hnědý, ještěrka obecná a slepýš křehký," uvedla ČIŽP.

Související obsah


Tato zvířata jsou na seznamu zvláště chráněných druhů především proto, že ubývá míst, které jim poskytují vhodné prostředí pro rozmnožování a shánění potravy. "Hodnota takto vytvořeného biotopu spočívá zejména v jeho vzácnosti v krajině, kde v dnešní době v drtivé většině převládají plochy zastavěné a intenzivně zemědělsky, nebo lesnicky obhospodařované,“ řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice Vladimír Jiráček.


Společnost se původně proti pokutě odvolala, to ale ministerstvo životního prostředí zamítlo. Území bylo původně určené k rekultivaci, od roku 2011 ale postupně zarůstalo. Místa s trávou a stromy se střídaly s holými plochami, čímž vzniklo vhodné prostředí pro chráněná zvířata.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz