Domácí

Žila tam chráněná zvířata, firma území vybagrovala i s tůní! Dostala pokutu

Žila tam chráněná zvířata, firma území vybagrovala i s tůní! Dostala pokutu
Zdroj: Česká inspekce životního prostředí

Po biotopu, kde žili chránění živočichové, zůstala jen pustá zem. Na počínání jihočeské firmy na Písecku se zaměřila inspekce životního prostředí.

Biotop o rozloze asi 7,5 hektaru u obce Lety poničila loni v létě společnost A.K.U.P.I. Za to dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu sto tisíc korun.


"Šetřením inspektoři zjistili, že byla odstraněna veškerá vegetace, zmizela i tůně, která byla domovem několika silně ohrožených zvláště chráněných druhů žab, jako jsou kuňka obecná, blatnice skvrnitá, rosnička zelená a skokan zelený. Vyskytovali se zde také koroptve polní, ťuhýk obecný, cvrčilky slavíkové, bramborníček černohlavý a hnědý, ještěrka obecná a slepýš křehký," uvedla ČIŽP.

Související obsah


Tato zvířata jsou na seznamu zvláště chráněných druhů především proto, že ubývá míst, které jim poskytují vhodné prostředí pro rozmnožování a shánění potravy. "Hodnota takto vytvořeného biotopu spočívá zejména v jeho vzácnosti v krajině, kde v dnešní době v drtivé většině převládají plochy zastavěné a intenzivně zemědělsky, nebo lesnicky obhospodařované,“ řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice Vladimír Jiráček.


Společnost se původně proti pokutě odvolala, to ale ministerstvo životního prostředí zamítlo. Území bylo původně určené k rekultivaci, od roku 2011 ale postupně zarůstalo. Místa s trávou a stromy se střídaly s holými plochami, čímž vzniklo vhodné prostředí pro chráněná zvířata.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz