Domácí

Češi začali v době koronakrize více šetřit! Na tomto škudlíme nejvíce

Češi začali v době koronakrize více šetřit! Na tomto škudlíme nejvíce
Zdroj: Getty Images

O dvě procenta se v červnu po očištění meziročně snížily tržby českých maloobchodníků.Lidé méně utráceli za potraviny a pohonné hmoty. Nejvíce se propadly tržby prodejcům oblečení a bot. Dařilo se obchodníkům s nepotravinářským zbožím.

K výraznému poklesu tržeb o 10,8 % došlo u pohonných hmot. Obrat se snížil o 3,8 % také u prodeje potravin. Naopak u nepotravinářského zboží tržby vzrostly o 1,4 %. Informoval o tom na webu Český statistický úřad (ČSÚ).


Bez očištění o kalendářní vlivy zůstaly červnové tržby obchodníků na stejné úrovni jako v loňském roce. Podle ČSÚ se prodej pohonných hmot oproti loňskému červnu snížil o 8,4 % a potravin o 3,3 %. To však bylo kompenzováno růstem nepotravinářského zboží o 4,7 %.

Související obsah


"Na datech je zřejmé, že lidé už panicky nevykupují trvanlivé potraviny a spíše konzumují vlastní zásoby. Na čerpacích stanicích se však stále projevují meziročně nižší ceny pohonných hmot způsobené poklesem ceny ropy,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.


Nejvyšší nárůst tržeb zaznamenal podle ČSÚ prodej přes internet a zásilkovou službu. Obchodníci takto utržili meziročně o 27,8 % více.


"V budoucnu můžeme očekávat investici firem do svých e-shopů. Jistě dojde také k optimalizaci množství poboček,“ poznamenal Křeček.

Související obsah


O přibližně deset procent si na tržbách polepšily také specializované prodejny s výrobky pro domácnost. Prodejci počítačů a komunikačních zařízení měli o šest procent vyšší tržby.


Naopak nejméně lidé utráceli za boty a oblečení. Prodejnám s tímto zbožím klesly tržby o více než 16 %. Ty se nyní musí vypořádat nejen s nepovedenou jarní sezónou, ale také s deštivým počasím.


Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy aut se meziročně snížily o 17,3 %, meziměsíčně stouply o 8,7 %. "Přestože lze červen hodnotit výrazně lépe než předchozí měsíce, stále je zřejmý problém automobilek s odbytem. V důsledku tohoto vývoje došlo k mírnému snížení cen nových automobilů,“ dodal Křeček.

Ekonom Petr Bartoň se obává, že lidé budou šetřit ještě více. Další informace zjistíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz