Krimi

Vltavínová horečka v jižních Čechách: Les vypadá jako po zákopové válce!

Vltavínová horečka v jižních Čechách: Les vypadá jako po zákopové válce!
Zdroj: TN.cz

Na ničení lesů ilegálními hledači vltavínů upozornila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Nejhorší je situace v Jižních Čechách, kde zůstávají jen hluboké jámy a vyvrácené stromy. Kopáči se nenechají zastrašit ani dvouletým trestem, gram vltavínů je dražší než stříbro.

Šest trestných činů a 23 přestupků. Policisté a inspektoři ČIŽP si v Jižních Čechách posvítili na hledače vltavínů, kteří za svým kutáním nechávají jen rozrytou zem.


"Jejich činností dochází k narušování půdního krytu, k poškozování stromů a keřů a jejich kořenového systému a k narušení půdotvorných procesů. Důsledkem této činnosti může být nevratná změna biotopu v dané lokalitě," uvedla ČIŽP.


Chytit kopáče ale není nic jednoduchého. Zem rozkopávají většinou v noci, navíc si na pomoc zavolají i hlídku, která je na policisty okamžitě upozorní.

Související obsah


Při prvních chycení se obvykle jedná o přestupek. Od policie dostane kopáč příkaz ohledně zákazu zasahování do půdy. Pokud jej znovu chytí, jedná se už o trestný čin maření úředního rozhodnutí. "V případě prokázání viny pak hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.


Výkupní cena vltavínů se pohybuje zhruba mezi 30 a 60 koruny za gram. Jsou tak dražší než třeba stříbro. Cena ryzího stříbra se pohybuje kolem 16 korun za gram.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz