Koronavirus

Ať si každý používá roušku, jak chce, prohlásil premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) zavítal do živého vysílání televize Nova. Tam odpovídal na dotazy ohledně zmatků kolem pravidel pro nošení roušky a manuálu pro školy.

V přímém přenosu Televizních novin na Nově padla otázka ohledně zmatků v pravidlech na používání roušek. Bude totiž zřejmě nutné přepsat manuál, který obdržely školy od ministerstva školství. Prý se však jednalo jen o návrh.

"Poslali jsme školám návrh pravidel ve školách. Na základě toho vznikla debata. Na ten vir je plno odborníků, kteří mají různý názor. Pan ministr má tři komise, rozvolňovací, ta je vedená panem Maďarem, ta má asi jiný názor než já, dále laboratorní a klinickou," řekl Babiš.


"Nevěděli jsme o tom, že epidemiologové chtějí zavádět nově roušky do obchodů, služeb, na svatby a pohřby a tak dále. O tom mě nikdo neinformoval. A když jsem se to ve středu dozvěděl, tak jsem byl v šoku, tak jsem dnes zavolal všechny týmy za jeden stůl. Rozhodli jsme tak, že od 1. září ve školách se nic nemění," pokračoval.

Související obsah


"V pátek 28. 8. v 11 hodin zasedne štáb, rozhodne, jaký bude semafor. Mění se povinnost nosit roušky od 1. 9. ve veřejné dopravě, nemocnicích, sociálních službách a na úřadech. Musíme se vrátit k normálu, nemůžeme stále všechny terorizovat. Zároveň doporučujeme a upozorňujeme, ano, starší lidi izolovat, a nech si každý používá roušku, jak chce. Řekli jsme tady základ a bylo to k debatě," prohlásil Babiš.
 

Dodal, že je potřeba zlepšit komunikaci v rámci rezortu zdravotnictví a různých komisí, protože podle něj má každý epidemiolog jiný názor.


Babiš nevidí důvod, aby se Česko vracelo k opatřením, které byly zavedené při první vlně. "Na základě debat s odborníky jsme dospěli k názoru, že není potřeba zavádět to, co bylo oznámeno ve středu. Vyzýváme lidi, aby byli opatrní a chránili se, hlavně ti starší, ale nechceme jim diktovat, jaký život mají žít," pronesl. Slíbil, že další změny v opatřeních již nebudou.

V Televizních novinách vystoupil i politolog Jan Kubáček s hodnocením aktuální situace kolem znovuzavádění roušek. "Ukazuje se, že je to jeden velký zmatek. Já jedním dechem říkám, díky za změnu, je racionální. Ukazuje se, že bez premiéra nedojde k žádnému zásadnímu rozhodnutí, že se zásadní věci s celospolečenským dopadem neprojednávají předpřipravěně a v celém týmu, že se vláda překvapuje a tím překvapuje i společnost, která bude nacházet důvody, proč roušky obcházet, když sama vláda nemá jasný postoj," sdělil Kubáček. Poslechněte si celý jeho komentář:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz