Domácí

Povodně zničily domov seniorů na Chrudimsku, opravuje se dva měsíce

V polovině června napáchala blesková povoděn v domově pro seniory v Heřmanově Městci na Chrudimsku škodu ve výši 47 milionů korun. Odhady přitom původně hovořily o zhruba poloviční částce. Tamní park zatím stále zůstává do odvolání uzavřený. Kvůli podmáčené půdě už tam postupně spadlo 35 vzrostlých stromů.

Podolský potok většinu roku vypadá jako romantická říčka. Teče v ní sotva 15 centimetrů vody, jenže 14. června pršelo tři hodiny v kuse a bouřka se prakticky nehnula z místa.

Břehy potoka úplně zmizely. Voda podemlela louky a vytrhala balvany. Podolský potok v jednu chvíli vypadal stejně mohutně jako Vltava.

Stovky metrů cest zmizely, desítky tun zeminy proud nahrnul až k zámku. Bagry materiál sice vrátily zpět, ale jde o provizorní řešení. Po stezkách zatím budou chodit jen ti, kteří budou areál dávat do pořádku. Vstup tam je až do odvolání, k velkému zklamání místních lidí, zakázaný.

Po povodni jen během jediného týdne spadlo 10 vzrostlých a cenných stromů. Číslo se nakonec vyšplhalo na 35. Těžké stroje následky likvidují prakticky nepřetržitě. Mostky ztratily svoji pevnost, louky čeká revitalizace.

Související obsah

Když dorazila povodňová vlna do zámku, čekala desítky seniorů evakuace do vyšších pater. I v kuchyni bylo přes metr vody, takže i sporáky zmizely pod hladinou. V domově se pracuje nepřetržitě.

"Teď se začíná kuchyň, jídelna, pak se vrhnou na prádelnu," řekla TV Nova klientka domova Zdeňka Omariová. Spěchá se. Místní kuchařky totiž vaří jídlo seniorům v nedaleké základní škole a začátek školního roku se rychle blíží.

Nafouknuté podlahy, metr bahna ve sklepě,80 vysoušečů v akci. Škoda je 47 milionů korun. Ještě koncem června přitom odhady mluvily o poloviční částce.

Památku starou 250 let ničí jedna katastrofa za druhou. Před šesti lety to byl velký požár.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz