Domácí

Nový semafor: Praha je oranžová, ve školách Vojtěch doporučuje roušky

Integrovaný centrální řídící tým Chytré karantény v pátek odpoledne informoval o vývoji epidemiologické situace v České republice a představil aktuální semafor. Praha na něm má oranžovou barvu - podle odborníků tam začíná komunitní přenos. Mimořádná opatření se ale v hlavním městě ještě nezavádí, ministr zdravotnictví pouze doporučuje nošení roušek ve školách.

Na Úřadu vlády se v pátek sešel řídící tým Chytré karantény pod vedením hlavní hygieničky Jarmily Rážové, aby probral aktuální vývoj epidemie koronaviru v Česku. Na tiskové konferenci poté představil i aktuální semafor pro Českou republiku, který barvami znázorňuje riziko nákazy v jednotlivých okresech.

Od něj se odvíjí i přijatá opatření - například nošení roušek ve školách. Do oranžové kategorie zařadil Prahu, žádná mimořádná opatření ale ještě nezavádí. Pouze doporučuje nošení roušek ve školách. Nově však bude platit povinnost jejich nošení na Letišti Václava Havla. Část nakažených je totiž i mezi cizinci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že je hlavní město na nejnižší hranici oranžové kategorie - teprve tam začíná docházet ke komunitnímu přenosu nákazy. Pokud se bude situace zhoršovat, bude muset řídící tým sáhnout po dalších opatřeních.

Související obsah

Původně ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se budou roušky nosit ve školách plošně. Vzápětí to však Vojtěch odvolal a prohlásil, že toto opatření bude navázané na semafor. Oranžová a červená kategorie podle něj automaticky znamenají povinnost nošení roušek ve školách.

 Na to, jaká bude situace ve školách, se podívejte zde:

Nicméně vzhledem k tomu, že se Praha nachází na hranici oranžové a zelené kategorie, rozhodl se řídící tým roušky ve školách pouze doporučit. Zavírání podniků a další omezení zatím nejsou na pořadu dne. "Je v rukou Pražanů, kam se situace v hlavním městě bude vyvíjet. Je jen na nich, aby se chovali zodpovědně," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.


Jak na situaci reaguje opozice, se podívejte zde:  

Související obsah

V Praze aktuálně vychází na 100 tisíc obyvatel necelých 36 nakažených, což je nejvyšší číslo v republice. Následuje ji Příbram, Plzeň-sever a Plzeň-město, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Hodonín. Kromě hlavního města však nikde jinde oranžová barva nesvítí. Kolínsko, Příbramsko, Ždársko a Brno-město řídící tým zařadil do zelené kategorie, která znamená nízké riziko nákazy. Zbytek republiky je bílý bez jakéhokoliv rizika.  

Počet nakažených výrazně stoupá i v Ústeckém kraji. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz