Naše Česko

Pandemie změnila pracovní návyky. Lidé chtějí víc pracovat z domova

Koronavirus změnil i pracovní návyky. Lidé se z kanceláří přesunuli do svých domovů a tak se takzvaný home office stal ještě populárnějším. Tuto výhodu chce pro své zaměstnance velká část firem v Česku zachovat i do budoucnosti.

Ráno si v klidu uvařit kávu, posnídat s rodinou, pohrát si s dětmi a pak na pár hodin zasednout k počítači. I takhle může vypadat pracovní den.  "Standardní práce se dá vykonávat jak z domova, tak i samozřejmě v pracovním prostředí," říká třeba mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Zaměstnavatelé se shodují, že nejlepší je kombinace obou forem. "Ideální pro zaměstnance je právě kombinace. To znamená větší část pracovního týdne v kanceláři a menší část pracovního týdne doma," dodává Plocek.

 

Související obsah

Podobně chce pracovní schéma nastavit i společnost Mall Group. "Připravujeme i do budoucna plán, jakým způsobem bychom to mohli kombinovat v závislosti na týmech. Jsou takové, kterým stačí, že se potkají jednou za týden," uvedla HR manažerka Ewa Kubín.

Podle odborníků ale nikdy nebude práce z domova hrát zcela prim.


"Zaměstnanci se chtějí vracet do kanceláří. Chtějí v těch kancelářích pracovat 3 až 4 dny v týdnu. A ten důvod proč se chtějí vracet, je interakce s kolegy," tvrdí Jana Vlková, ředitelka poradenství pro pracovní prostředí firmy Colliers.

Související obsah

 

"V současné době to dáváme na zvážení lidí. Rozumim tomu, když je někdo v šedesátimetrovém bytě se dvěmi malými plačícími dětmi, tak že rád do kanceláře přijde," reaguje Vratislav Janda, ředitel pro korporátní záležitosti Nestlé.

Firmy stále častěji přizpůsobují pracovní prostředí tomu domácímu. Zaměstnanci tak často mají k dispozici i plně vybavenou kuchyň. Vyjít vstříc se snaží i matkám. Třeba v jedné bance vznikl prostor přímo pro ně, jsou tam hračky, televize i počítač.


"Nám maminkám to umožní skloubit práci a čas strávený s dětmi. Malá má tady spousty hraček, takže ona si hraje a já můžu pracovat," popisuje Eva.

Propojit ty, kteří chtějí pomoci tuzemské ekonomice, se snaží i iniciativa televize Nova Nastartujme Česko. Přináší přehledy i tipy, jak může pomoci každý z nás. Informace i přehled aplikací najdete na webu TN.cz ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz