Domácí

Družiny, kroužky, roušky. Ministerstvo popsalo, jaká bude přesně výuka

Družiny, kroužky, roušky. Ministerstvo popsalo, jaká bude přesně výuka
Zdroj: Getty Images

I když vláda po zmatcích a dohadech nakonec rozhodla, že roušky nebudou od září ve společných prostorách škol plošně povinné, přesto zůstává spousta dalších otázek. Jak to bude třeba s kroužky, družinou nebo dětmi, které jsou chronicky nemocné?

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo na svých stránkách velký přehled otázek, které podle resortu trápí rodiče školáků nejvíc. A zároveň na ně přináší odpovědi. Vybíráme ty nejzásadnější pasáže.

1. Roušky

Jak už bylo řečeno výše, plošná povinnost nosit ve školách roušky nakonec není. Výjimkou mohou být hromadné akce a nošení roušek také mohou nakázat hygienici.

"Zavedení povinnosti nosit roušky se řídí podle tzv. semaforu. V případě, že bude okres zařazen do stupně pohotovosti II (oranžová barva), zavede příslušná krajská hygienická stanice povinnost nošení roušek ve společných prostorech škol a školských zařízení," píše MŠMT.

Související obsah

V pátek se ovšem ukázalo, že i z tohoto pravidla existují výjimky - Praha totiž aktuálně spadla do oranžové "zóny," přesto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že nošení roušek ve školách v metropoli pouze doporučuje, nenařizuje. Prý proto, že Praha je zatím na spodní hranici oranžového pásma. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

2. Pořádání hromadných akcí (besídky, sportovní turnaje apod.)

"Obecně se nedoporučuje, aby školy a školská zařízení pořádaly hromadné akce, pokud se ale rozhodnou hromadnou akci pořádat, jsou povinny řídit se mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví," uvádí MŠMT. Nařízení zjednodušeně ukládá povinnost nosit roušky, pokud se akce ve stejnou chvíli účastní více než 100 lidí.

3. Žáci s chronickým onemocněním

"U chronicky nemocných žáků či alergiků s přetrvávajícími příznaky jako rýma a kašel potvrzuje praktický lékař pro děti a dorost, že se nejedná o infekční onemocnění. Po odevzdání lékařského potvrzení je dítěti umožněn vstup do budovy školy. Potvrzení se odevzdává pouze jednou," vypočítává resort.

Související obsah

4. Učitel v karanténě

Pokud skončí pedagog v karanténě, může se s vedením školy domluvit, že bude pracovat na dálku. Pokud to nejde, "je učitel z pohledu právních předpisů v obdobné situaci jako v případě nemoci," informuje ministerstvo.

5. Kroužky

Pro rodiče, kteří jsou zvyklí své ratolesti posílat třeba do sportovního nebo dramatického kroužku, je dobrou zprávou to, že tyto poškolní aktivity zakázané nejsou. Přesto budou v tomto školním roce v jiném režimu než běžně.

"MŠMT doporučuje zvážit jejich realizaci a v případě, že kroužky realizovány budou, doporučujeme zvážit nastavení podmínek tak, aby se minimalizovala možnost přenosu nákazy - neměnit skupiny dětí, dodržovat všechna hygienická a jiná doporučení," nabádá resort k opatrnosti.

Související obsah

6. Družiny a školní kluby

V jiném režimu mají fungovat i družiny. "Ředitel školy by měl zvážit organizaci oddělení školní družiny či školního klubu tak, aby oddělení, popřípadě skupina, byla tvořena žáky jedné třídy, popřípadě několika předem daných tříd. Pokud to není možné, je třeba dodržovat pravidla popsaná v manuálu a hygienická opatření vyhlášená ministerstvem zdravotnictví," popisuje ministerstvo na webu.

Pokud vás zajímá, jak budou v novém školním roce fungovat internáty, jídelny nebo výuka plavání, kompletní přehled nejčastějších otázek a odpovědí na ně najdete na stránkách ministerstva školství TADY.

Obchody zareagovaly, kromě sešitů nabízejí pro školáky i roušky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz