Zahraničí

Znepokojivá studie: Děti bez příznaků mohou Covid-19 šířit několik týdnů!

Znepokojivá studie: Děti bez příznaků mohou Covid-19 šířit několik týdnů!
Zdroj: Profimedia

Nové studie amerických vědců ukazují, že mezi dětmi a mladistvými je obzvláště vysoká "nálož" koronaviru a omladina tak může nákazu nevědomky roznášet celé týdny. A to je před startem školního roku poměrně znepokojivá zpráva.

"Studie na toto téma byla zveřejněna v době, kdy země celého světa znovu otevírají třídy ve školách i školkách. Její závěry určitě přiživí už tak vyhrocenou debatu o tom, jaké je riziko nákazy ve vzdělávacích institucích," píše portál Deutsche Welle.

Lékařky z Národní dětské nemocnice ve Washingtonu (Children's National Hospital in Washington D.C.) odhalily, že děti nakažené Covid-19 mohou nákazu přenášet několik týdnů. Samy přitom nemusejí mít žádné, nebo jen velmi mírné příznaky.

Starší studie vědců z Bostonu pro změnu ukázala, že děti a mladiství, které výzkumníci sledovali, mají ve svých tělech překvapivě velkou virovou "nálož."

Související obsah

V nové studii, jejíž výsledky byly zveřejněny v pátek v lékařském žurnálu JAMA Pediatrics, lékařky Roberta L. DeBiasiová a Meghan Delaneyová zkoumaly infekci u 91 dětí z 22 jihokorejských nemocnic.

"Narozdíl od amerického zdravotního systému ti pacienti, které v Jižní Koreji testují pozitivně na Covid-19, zůstávají v nemocnici až do doby, kdy se z infekce naprosto zotaví," přiblížila DeBiasiová.

Podle studie 22 % dětí prodělalo nemoc úplně bez symptomů, u pětiny nákaza začala bez příznaků, které se ovšem objevily později. Zbylých 58 procent symptomy mělo. Obrovské rozdíly ovšem byly v době, po kterou se příznaky projevovaly - kolísala od tří dnů až po tři týdny. Část nakažených dětí přitom virus předávala dál ještě tři týdny poté, co se nakazila.

Související obsah

Starší zmiňovaná studie bostonských vědců zkoumala 49 vzorků získaných při výtěrech z nosu a krku. Odebrané byly dětem a mladým lidem do 21 let věku. A zkoumání odhalilo, že tito mladí mají v tělech překvapivě velkou virovou nálož - dokonce větší než dospělí, kteří kvůli těžkému průběhu Covid-19 putovali na jednotky intenzivní péče.

Koronavirus se o prázdninách šířil mezi dětmi na táborech. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz