Koronavirus

Vojtěch uvedl eRoušku 2.0. Uživatele varuje, když se setkají s nakaženými

Vojtěch uvedl eRoušku 2.0. Uživatele varuje, když se setkají s nakaženými
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý představil novou verzi aplikace eRouška 2.0. Fungovat by měla začít za dva týdny a bude anonymně varovat uživatele, že přišli do kontaktu s nakaženým.

Nová verze aplikace eRouška 2.0 bude každého uživatele varovat, pokud přijde do kontaktu s nakaženým. Varování bude anonymní, uživatel se tak nedozví, kdo přesně byl nakažený.


Uživatel, u kterého se prokáže nákaza nemocí Covid-19, dostane od hygieny unikátní kód, který vloží do aplikace. Ta následně varuje jiné uživatele, kteří s ním byli v kontaktu. Může jít například o cestující v MHD, které by hygienická stanice jinak nenašla, protože by neznala jejich jména.

Související obsah

Uživatel, kterému varování přijde, by následně měl hlídat svůj zdravotní stav a chovat se zodpovědně. Při potížích by měl informovat svého praktického lékaře.


"Aplikace eRouška 2.0 funguje na principu varování. Pokud se setkáte s nakaženým, aplikace vás na to upozorní. Díky této informaci můžete přizpůsobit své chování a ochránit svou rodinu. Aplikace klade velký důraz na zodpovědnost každého z nás," vysvětlil novou funkci ministr Adam Vojtěch. Aplikace nově také dokáže spolupracovat s podobnými systémy v zahraničí.


Stažení aplikace je dobrovolné a její tvůrci nyní čekají až novou verzi schválí Apple a Google. To by podle vládního zmocněnce pro digitalizaci a IT Vladimíra Dzurilly mělo být hotové do půlky září. Uživatelé, kteří si stáhli předchozí verzi, si novou eRoušku stahovat nemusí. Postačí jim aktualizovat si původní verzi.


Aplikaci si zatím stáhlo zhruba 250 tisíc lidí, což je podle ministra Vojtěcha poměrně málo. Od nové verze aplikace si ministr slibuje, že uživatelů přibyde. Vyřešila se podle něj řada nedostatků. Lidé si například stěžovali na velkou spotřebu baterie.
 

Nejméně dvě desítky škol po celé republice zůstaly zavřené: 

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz