Domácí

Hlavní hygienička Rážová má koronavirus! Vojtěch jde do karantény

Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová je pozitivní na Covid-19. Rážová se v poslední době účastnila schůzek s ministry, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jim ale karanténa nehrozí. V domácí izolaci je ale šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), řekla TN.cz mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Že je hlavní hygienička Jarmila Rážová pozitivní na koronavirus, potvrdil TN.cz mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

"Laboratorní výsledek HSHMP obdržela v ranních hodinách a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření, které probíhá plně v souladu s příslušnými právními předpisy," uvedl poté Boublík na webu hygieny.

Pražská hygiena podle Adama Vojtěcha provádí šetření a kolegové nakažené hygieničky byli umístěni do karantény. "Lidí, kteří byli otestovaní na ministerstvu zdravotnictví, jsou desítky. Je to velká akce, kterou podstupujeme, a doufáme, že nakažených bude co nejméně," řekl ministr zdravotnictví.

Související obsah

Sám prý známky nákazy nepociťuje. "Budu v karanténě deset dní, tak, jak dnes platí pravidla. Zatím se cítím dobře, nemám žádné příznaky. Ve středu jsem byl testován a čekám na výsledky, podle toho uvidíme," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vojtěch se vyjádřil ke svému aktuálnímu stavu:

Rážová skončila v domácí izolaci. "Nemá teplotu, ale má příznaky chřipky," prohlásil premiér Babiš na odpolední tiskové konferenci. Po vzoru ministra vojtěcha do karantény zamířil i šéf statistiků Ladislav Dušek. U něj ale testy koronavirus potvrdily.

Související obsah

"Ano, je pravda, že pan ministr Vojtěch nastoupí do domácí izolace," řekla mluvčí resortu Štěpanyová. "Na základě výsledků testů pak budou ze strany pražské hygienické stanice podniknuty standardní kroky," stojí na webu ministerstva.

Na resortu začala platit preventivní opatření. "Na Ministerstvu zdravotnictví byla na základě zjištěné skutečnosti ihned zavedena režimová opatření, jako je povinnost nosit roušky, bude provedena dezinfekce prostor a část zaměstnanců bude z preventivních důvodů pracovat z domova. Opatření byla nastavena tak, aby byl zajištěn bezproblémový chod Ministerstva zdravotnictví," popsala Štěpanyová.

Babiš na twitteru prohlásil, že on ani další ministři do karantény nemusejí, protože od Rážové seděli daleko. Rozhodla o tom ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

S tím souhlasí i ministr Vojtěch. Vzdálenost mezi ním a Rážovou byla prý větší než dva metry a premiér měl celou dobu nasazený respirátor. Kde se hygienička nakazila, Vojtěch netuší. Podle jeho vyjádření pro TV Nova se mohlo jednat o přenos nákazy v rámci komunity.

"Budeme posuzovat, zda šlo o epidemiologicky významné kontakty, u kterých budou přijata navazující protiepidemická opatření včetně indikací k absolvování testu na Covid-19 a nařízení karanténních opatření," doplnil Boublík.

Novinář z MF Dnes Josef Kopecký už na Twitteru uvedl, že mu volala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová, aby kontaktoval pražskou hygienickou stanici. Byl totiž na akci, kde byla představována eRouška. Právě této akce se totiž účastnila hlavní hygienička Rážová. Kopecký dodává, že na akci byl celou dobu v roušce. O jeho karanténě se rozhodne podle výsledku testu Vojtěcha, protože s Rážovou v přímém kontaktu nebyl.

Související obsah

V karanténě je už od úterý superministr a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), podrobnosti čtěte zde.

Na pozitivní test hygieničky Rážové jako první upozornila Česká televize.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz