Koronavirus

Téměř vždy mám respirátor, řekl Babiš. Ukazuje se ale často bez něj

Téměř vždy mám respirátor, řekl Babiš. Ukazuje se ale často bez něj
Zdroj: TN.cz/archiv Andreje Babiše

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nejde na rozdíl od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebo šéfa statistiků Ladislava Duška kvůli nakažené hlavní hygieničce Jarmile Rážové do karantény. Při jednání od ní prý seděl tři metry daleko, takže to není potřeba. Babiš také prohlásil, že téměř vždy nosí respirátor třídy FFP2. V uplynulých dnech byl však na velkém množství fotografií bez něj.

Přes 100 lidí muselo jít kvůli hlavní hygieničce Jarmile Rážové, která má koronavirus, na testy. Sama skončila v domácí izolaci, do karantény museli rovněž ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéf statistiků Ladislav Dušek.

Premiér Babiš ale ve středu odpoledne prohlásil, že on do izolace nemusí, protože na úterním jednání Integrovanému centrálního řídícího týmu, v jehož čele stojí právě Rážová, seděl u druhého stolu. Vojtěch s Rážovou pak veřejnosti představovali novou verzi aplikaci eRouška, která je součástí projektu Chytré karantény (podrobnosti čtěte zde).

Na to, že Babiš se často pohybuje a fotí bez roušky, upozorňuje i opoziční TOP 09.

"Podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové lidé, kteří seděli na jednání s Centrálním řídícím týmem u druhého stolu, ve vzdálenosti minimálně tři metry od hlavní hygieničky Jarmily Rážové, do karantény jít nemusí," vysvětlil. 

Související obsah

Babiš rovněž dodal, že od rána "normálně pracuje". "Já chci jen dodat, že nosím respirátor dvojku, téměř všude. A měl jsem ho i na tom jednání. V místnosti bylo větráno a jsou tam vysoké stropy," popsal ještě premiér, jak chrání své zdraví.

Je sice pravdou, že Babiš se s respirátorem často objevuje, stejně tak se ale v uplynulých dnech často pohyboval na veřejnosti i v těsné blízkosti jiných lidí bez něj.

Premiér Babiš na výjezdu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (27. srpna 2020):

Premiér Babiš na jednání se zástupci mladoboleslavské automobilky (28. srpna 2020):

Premiér Babiš na jednání s evropskými lídry ve Slovinsku (31. srpna 2020):

Související obsah

Premiér Babiš na návštěvě vietnamského velvyslanectví v Praze (1. září 2020): 

Premiér Babiš ve Strakově akademii na setkání se zástupci sdružení Svoboda zvířat (2. září 2020):

Předsedy vlády jsme se chtěli zeptat, podle jakého klíče vyhodnocuje rizika a rozhoduje se, zda si respirátor nasadí, anebo se obejde bez něj. Na dotaz však odpověděl stroze: "Měl jsem ho (respirátor) ve Slovinsku, na fotkách s premiéry a v debatě jsem ho sundal."

Že Babiš nemusí do karantény, přestože se setkal s Rážovou, na twitteru kritizovala třeba opoziční ODS nebo právník Andrej Lobotka.

Úterního jednání s Rážovou se kromě Babiše, jeho poradců, Vojtěcha a Duška účastnil koordinátor Chytré karantény Petr Šnajdárek, její šéf Petr Procházka a vládní zmocněnec pro výpočetní techniku Vladimír Dzurilla.

Podívejte se na reportáž TV Nova o nakažené Rážové a následcích pro její okolí:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz