Domácí

Kvůli volbám padají první pokuty. Týkají se těchto stran a hnutí!

Kvůli volbám padají první pokuty. Týkají se těchto stran a hnutí!
Zdroj: Profimedia

Podzimní volby se blíží a v souvislosti s nimi Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran (ÚDHPSH) rozdá první pokuty. Dostanou je strany a hnutí, které úřadu nedodaly číslo transparentního účtu a webové stránky, na kterých musí být zveřejněné informace o financování kampaně.

"Kandidující politická hnutí, strany, koalice a u voleb senátních i nezávislí kandidáti měli nejpozději do 28. července 2020 povinnost oznámit ÚDHPSH číslo transparentního volebního účtu a odkaz na web s informacemi o financování své volební kampaně, odkud je tento účet přístupný," vysvětluje úřad. Část kandidátů ale tuto povinnost nesplnila, za což si vyslouží pokutu. 

"V krajských volbách kandiduje 43 stran a hnuti a 35 koalic, tedy celkem 78 subjektů. Zákonem stanovenou lhůtu nesplnilo celkem sedm z nich. Od šesti pak nemáme požadované informace do dnešního dne," říká člen úřadu, který dohlíží na volby do krajských zastupitelstev, Jiří Navrátil.

Do senátních voleb se zaregistrovalo 74 subjektů, přičemž 19 z nich nedodalo požadované informace. "K dnešnímu datu nám povinné údaje stále neposkytlo 14 z nich," dodává Tomáš Hudeček, který koordinuje kontrolu senátních voleb.

Mezi nimi je například Moravská a Slezská pirátská strana, u které chybí jak informace o transparentním účtu, tak o webových stránkách. Nedodala je ani pro krajské volby, ani pro senátní. To samé platí pro ústecké politické hnutí Severočeši.cz.

Informace neposkytla zatím ani Strana pro otevřenou společnost, Změna 2020, Volte Pravý Blok www.cibulka.net, přičemž všechny tři subjekty kandidují v krajských volbách. Hnutí Zdraví Sport Prosperita úřadu poskytlo transparentní účet, ale nikoliv webové stránky.

Co se senátních voleb týče, transparentní účet a webové stránky úřadu nedodala Dobrá volba 2016, Nezávislá iniciativa (NEI), Iniciativa občanů, Radostné Česko, SPOLEHNUTÍ - SPOLEČNÉ HNUTÍ ČESKOLIPANŮ, PÍSEK SOBĚ - sdružení nezávislých kandidátů, Zdraví Sport Prosperita a Změna 2020.

Související obsah

Z nezávislých kandidátů, kteří budou usilovat o křeslo v Senátu, se jedná o Antonína Prachaře, Bohumilu Beranovou, Jřího Ottu a Miroslava Šobra. Subjektům, které dodaly informace pozdě, anebo zatím vůbec, hrozí pokuta od 10 tisíc do 100 tisíc korun.

"Výše se odvíjí od závažnosti provinění, či případného opakování přestupku, ale musíme brát v potaz i dopad, který by uložená pokuta mohla mít na další existenci strany. Nechceme je likvidovat, ale motivovat, aby hrály fér s otevřenými kartami a jejich volební kampaň byla pro voliče transparentní," vysvětluje předseda úřadu Vojtěch Weis.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz