Domácí

Praha chce zakázat výherní automaty. Jen to přesune na internet, zní kritika

Praha chce zakázat výherní automaty. Jen to přesune na internet, zní kritika
Zdroj: Getty Images

Výherní automaty by měly v Praze zcela skončit. V pondělí pražští radní schválili návrh novely vyhlášky, který upravuje podmínky provozu hazardních her na území Prahy. Definitivně o této úpravě rozhodne zastupitelstvo ve čtvrtek. Hlavní změnou ve vyhlášce je plošný zákaz pro tzv. technické hry. Návrh ale čelí kritice opozice.

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, nikoliv samotných automatů. Úprava vyhlášky o hazardu zakáže provoz přístrojů i v kasinech, kam je provozovatelé přesunuli. Definitivně budou o novele pražští zastupitelé hlasovat ve čtvrtek, v pondělí ji schválili pražští radní. Podle Hany Marvanové (Spojené síly pro Prahu) se na úpravě hazardu shodla rada jednomyslně.

"Máme tento princip obsažený i v koaličním prohlášení, takže doufám, že minimálně podporu koalice ta vyhláška bude mít a mohla by tak na zastupitelstvu projít," mínila Hana Marvanová.

 

Související obsah


Základním principem úpravy vyhlášky je povolit živou hru ve vybraných kasinech a zároveň zakázat všechny tzv. technické hry, tedy hrací automaty i videoloterijní terminály. "My chceme zakázat automaty. Ty městské části, které o to požádaly, ale mohou mít na svém území umístěny kasina s živou hrou, tedy s ruletou a krupiéry," vysvětlila Marvanová.

Důvody pro zákaz výherních automatů jsou podle Marvanové tři. "Hra na automatech vede k největší závislosti a přináší zadluženost, exekuce a neštěstí mnoha rodinám. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dlouhodobě kritizuje vyhlášky měst, které regulují hazard stanovením konkrétních adresních míst, protože to odporuje hospodářské soutěži. Za třetí: před pěti lety Praha zakázala herny a ponechala pouze kasina, která podle zákona musí provozovat především živou hru. Většina těchto heren si zákaz vyložila po svém. Pouze přemalovala vstupní ceduli na kasino a dál jsou to herny s automaty, provozování živé hry se většinou vůbec nekoná. Proto se musí vyhláška zpřísnit," přiblížila hlavní důvody pro zákaz.

Návrh vyhlášky má ovšem i kritiky. "Nejvíce mně na tom celém mrzí nedodržený slib, že vyhlášku připraví magistrát v součinnosti s městskými částmi a bude respektovat jejich názor a požadavky," napsal na sociálních sítích zastupitel na magistrátu a městské části Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).

"Bohužel za mě je to populistický paskvil, který na naší městské části umožní vznik neomezeného počtu nových kasin, přestože se všude vykřikuje pravý opak! Mělo by snad město Praha mít snahu určovat, jaká hra je v případných kasinech lepší, horší, popřípadě nejhorší?! Jistě že ne, nejen že tomu podle mě nikdo z radních z koalice pořádně nerozumí, ale především účelem vyhlášky je vymezit místa, kde provoz kasin nevadí, neruší, nikoho neohrožuje," pokračoval Prokop.

"Nemuselo by mě to až tak vadit, ale bohužel odborníci na závislosti poslední roky tlučou na poplach! Zákazem kasin s kontrolovanou návštěvností, s povinností nevpustit vyloučené osoby, jejichž seznam pravidelně aktualizuje stát registrem vyloučených osob (spuštění v tomto roce), se hráči vhánějí do náruče internetových kasin. Jde o formu hry násobně nebezpečnější, než zmiňované technické hry!" varoval Prokop. Celé jeho prohlášení si můžete přečíst zde.

Související obsah

Na podobné problémy upozorňuje i řeporyjský starosta Petr Novotný (ODS). "Adiktologové upozorňují na výrazný nárůst hráčů s online hazardními problémy a výrazný pokles hráčů tzv. land based her, tak se říká hrám naživo, tedy i technickým, prostě těm, co provozují ti těžce novými zákony zkoušení, zatímco provozovatelé online hazardu se chechtají a fandí Hance Marvanové a to od rána do večera a snad zůstává u toho," vyložil Novotný na sociálních sítích.

Co se týče současných povolení k provozu, Praha by je nechala doběhnout. "Nechceme čelit zbytečným žalobám ze strany těch, kteří mají příslušná povolení. To můžou mít až na tři roky, takže v plné účinnosti bude vyhláška až za tři roky," uvedla Marvanová.


Výsledkem vyhlášky bude zachování kasin pro turisty s živou hrou a zánik heren, která s sebou nesou podle představitelů města obrovská sociální rizika pro obyvatele.


"Od roku 2007 jde o třetí vyhlášku, která na území hlavního města reguluje hazard. Herní technologie se totiž neustále vyvíjejí a provozovatelé her nezřídka obcházejí zákon nebo platnou vyhlášku. Vedení města by na tyto změny mělo pohotově reagovat, aby omezilo patologické jevy, které jsou s těmito hrami spojené," shrnul primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz