Domácí

Nákaza koronavirem už pronikla do jedenácti sociálních zařízení v Česku

Nákaza koronavirem už pronikla do 11 sociálních zařízení v Česku. Pozitivně testovaných je podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR 99 klientů a 60 zaměstnanců těchto zařízení. Na další výsledky testů se čeká.

V ostravské pobočce Armády spásy se nakazilo celkem 10 lidí, mezi nimi čtyři klienti a šest zaměstnanců. Další zůstávají v karanténě. Stuace zásadně omezila provoz a náklady musí platit Armáda spásy.

"Klienti nesmí vycházet ven. My jim zajišťujeme stravu a všechny náležitosti, které potřebují,“ řekl oblastní ředitel Armády spásy Tomáš Surovka.

Související obsah

"Hygienici zavedli v konkrétním sociálním zařízení ohniskovou dezinfekci, zavedli průběžnou dezinfekci, separací nemocných, omývání těch společných prostor,“ uvedl mluvčí hygienické stanice Aleš Kotrla.

Město Ostrava proto obnovilo lůžka v Radvanicích pro případ, že by se nemoc ještě více rozšířila. Nákaza postihla dosud 11 sociálních zařízení po celé republice, a to ve Středočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

Související obsah

Podezření na výskyt onemocnění v sociálním zařízení je i v Praze, tam se čeká na výsledky testů. Vážná situace je v Úpici na Trutnovsku, kde dokonce zasedala Bezpečnostní rada kraje. Ohniskem nákazy je tam soukromý domov seniorů.

Ministerstvo zároveň apeluje, aby sociální zařízení měla zásoby ochranných pomůcek aspoň na měsíc. V domově pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku už pomáhá armáda. Nakažená je více než polovina klientů a skoro všichni zaměstnanci.

jh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz