Domácí

Češi začali v době koronaviru víc pít. Lékaři hlásí velký nárůst závislých

Během koronavirové epidemie v Česku podstatně stoupla v porovnání s loňským rokem spotřeba alkoholu. A lékaři hlásí i rapidní nárůst závislých. Jejich ambulance prý praskaly ve švech.

Lukáš alkoholu propadl před nedávnem a dostal se do složité životní situace. "My jsme začali pít během nouzového stavu s přítelkyní, tak dvě flašky denně. Dá se říct, že jsme na tom závislí," svěřil se televizi Nova.

"Skutečně dochází k přesycení. Jsou plné čekací lhůty na zařazení do léčby v důsledku závislosti na alkoholu. Zaznamenali jsme zvýšený nákup alkoholu do domácností," říká národní koordinátorka pro protidrogovou politiku Jarmila Vedralová.

"Kolegové, kteří jsou v terénu, v klinické praxi, říkají, že ty problémy jsou větší a pacienti jejich služby hojně využívají. Bary a hospody byly zavřené, takže lidé začali nakupovat alkohol jinak a začalo se pít doma," vysvětluje Miroslav Barták z kliniky adiktologie Všebecné fakultní nemocnice.

Související obsah

Na několika sídlištích v Praze jsou odpadové kontejnery plné lahví od vína a destilátů. Třeba na čerpacích stanicích podle průzkumu rostly během pandemie tržby pouze u alkoholu.

"Já mám doma alkoholu kvantum, takže jsem zajištěný pro všechny případy. Kdyby byl koronavirus ve větším rozsahu, vydržím minimálně 14 dní, kdybych pařil od rána do večera," prohlásil v anketě TV Nova jeden z dotázaných. "Lahvinka bílého denně, tak akorát," uvedl jiný.

Související obsah

"Alkohol je anxiolytikum. Je to látka, která snižuje hladinu úzkosti u člověka. Problémem je, že se na něj rychle vytvoří závislost a pak je to špatné," vysvětluje psycholog Karel Humhal.

V Česku se spotřebuje 11,7 litru čistého lihu na osobu za rok. Pro srovnání, to se rovná zhruba 60 lahvím kořalky. Lékaři a adiktologové doporučují trávit dlouhé chvíle doma v karanténě raději bez alkoholu

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz