Domácí

Politici reagují na Vojtěchův konec: Za druhou vlnu stejně může Babiš

Nečekaná rezignace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vyvolala vášnivé reakce napříč politických spektrem. Opozice se většinou shoduje, že jeho odchod přichází se zpožděním, vládní politici mu děkují za spolupráci. Zatím není jasné, kdo ho nahradí.

Vojtěch skončil v čele ministerstva zdravotnictví. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal svou rezignaci. "Chci tím vytvořit prostor k řešení epidemie koronaviru, která nás ještě určitě nějaký čas bude provázet," uvedl na tiskové koferenci.

Rozhodnutí jedné z hlavních tváří boje s koronavirovou nákazou vyvolalo bouřlivé reakce mezi politiky. Předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že "odešel premiérův oblíbenec, který toho ve funkci dokázal velmi málo".

 

"Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům," doplnil Fiala na twitteru.

Související obsah

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poděkoval Vojtěchovi za spolupráci. "Rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha odstoupit z funkce respektuji. Chtěl bych mu poděkovat za spolupráci. Očekávám, že pan premiér co nejrychleji oznámí jméno jeho nástupce tak, aby Ministerstvo zdravotnictví mohlo nadále plnit svou roli v rámci boje s epidemií," uvedl.

Ostrou kritikou nešetřil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého měl Vojtěch z ministerstva na výzvy opozice odejít už dávno. "Dnešní rozhodnutí ministra zdravotnictví naprosto chápu. Už jsme ho k tomu vyzývali několik měsíců. Ano, řada věcí se určitě povedla, nicméně v posledních měsících působil naprosto nekompetentně. Třeba si připomeňme nákupy v Číně nebo (ne)řízení hygieny," napsal na twitteru.

"Teď jen doufám, že ministerstvo zdravotnictví také nepovede Karel Havlíček," rýpl si Zdechovský do Havlíčka (za ANO), jenž už řídí resorty dopravy a průmyslu a obchodu.

Za řízení ministerstva Vojtěchovi poděkoval i předseda vlády Babiš. "Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk. Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví," rozloučil se na twitteru.

Související obsah

Právě premiér je ale podle poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) zodpovědný za prudký nárůst případů, se kterým se Česko v posledních týdnech potýká. "Za současný stav nese veškerou odpovědnost Andrej Babiš. Dokud bude premiérem, je úplně jedno, kdo bude za ANO ministrem zdravotnictví," nechal se slyšet na twitteru s tím, že podobný názor má prý i vicepremiér Hamáček.

S Kalouskem souhlasí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil," zhodnotila rázně.

"První dobré rozhodnutí ve funkci ministra! Pokud teda bylo jeho," glosoval Vojtěchovu rezignaci na twitteru europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah

"Není to pro Adama Vojtěcha jednoduché, oceňuji jeho dnešní rozhodnutí a přeji ať se mu v budoucnu daří. První z ministrů vybraných Andrejem Babišem, který si uvědomuje vážnost situace a odchází, aby dal prostor lepšímu řešení, docela rozdíl od doby, co odcházel ministr kultury," vzkázal Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si myslí, že hnutí ANO muselo Vojtěcha před volbami obětovat. "Na dosavadním postupu ministerstva zdravotnictví bych určitě nějaké chyby našel. Hnutí ANO teď ale jen potřebuje před krajskými volbami obětního beránka. Skutečný problém je zjevně někde jinde. Na aktuálním stavu má hlavní podíl premiér, který populisticky zasahoval do odborných záležitostí," napsal na twitteru.

Vojtěch po rezignaci bude pokračovat ve výkonu poslaneckého mandátu. Chce se nadále věnovat oblasti zdravotnictví. "Uvidíme, co bude potom," rozloučil se. V čele resortu byl od prosince 2017.

Podívejte se, jak vypadala cesta Adama Vojtěcha na ministerstvo zdravotnictví: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz