Domácí

V Troji už stojí nová lávka, podívejte se na zatěžkávací zkoušky

Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem od úterního rána prověřují zatěžovacími zkouškami. Ty mají prověřit její konstrukci. Ta původní z roku 1984 spadla v prosinci 2017, zranili se čtyři lidé.

Lávku začali stavět loni v listopadu. Letos na jaře stavebníci dokončili všech pět pilířů. Proti původní zřícené konstrukci je ta nová širší i vyšší. Je 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká. Nová spojnice Troji a Stromovky vyjde na 128 milionů korun. "Bylo namontováno schodiště na levém předpolí, budeme provádět živičné povrchy, kompletuje se mostovka, zábradlí a osvětlení," uvedl vedoucí projektu Tomáš Záruba. Už 25. října mají stavbaři předat lávku městu, potom bude následovat kolaudace.

Případ zřícené trojské lávky z roku 2017 se po téměř třech letech dostal před soud. Z pádu lávky, při kterém se zranili čtyři lidé, viní žalobce jejího projektanta a správce stavby. Podle státního zástupce zanedbali údržbu a kontroly.

Související obsah


Jiří Stráský je autorem lávky vybudované v roce 1984 a Antonín Semecký bývalým šéfem oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK). Podle státního zástupce nevěnovali dostatečnou pozornost stavu mostku. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí až osm let vězení. "Jediné, co mohu říct, že dotazování probíhá tak, že mě ničím nepřekvapuje," vyjádřil se státní zástupce Šimon Vavřečka. Oba se ale proti žalobě brání.

Autor lávky prý o špatném stavu nebyl správcem, tedy TSK, informován. Ke korozi lan v betonu prý přispělo mimo jiné i používání posypové soli v zimě. To přitom zakazuje stavební dokumentace. "Začalo to působením soli, nevhodná oprava, přispěla k tomu povodeň, další nevhodná oprava. Do té konstrukce někdo soustavně vrtal a pokazil ji a teďka řekli, že za to můžu já," hájí se Stráský. Vyjádření Semeckého bylo stručné: "Bez komentáře."

Podívjete se na záběry natočené krátce po zřícení lávky v roce 2017.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz