Koronavirus

Škola na dálku. Takhle se podle ministerstva mají děti učit z domova

Hodiny prostřednictvím videokonferencí, ale i úkoly, které si žáci vypracují samostatně. Ministerstvo školství vydalo manuál pro základní, střední i vyšší odborné školy, jak má vypadat distanční vyučování. Epidemiologická situace v Česku se stále nezlepšuje.

Ministerstvo školství v čele s Robertem Plagou (ANO) připravilo doporučující manuál, kterým by se měli učitelé řídit v případě zavedení výuky na dálku. Zavírání škol se chce ale šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyhnout, co nejdéle to půjde.

Plagův návod jasně stanovuje, za jakých okolností se musí začít učit distančně. "Pokud jsou splněny podmínky dle § 184 a školského zákona a zákaz osobní přítomnosti platí pro minimálně jednu celou třídu, probíhá v této třídě distanční výuka. Ostatní třídy se vzdělávají dále prezenčním způsobem ve standardním režimu. Pokud je zakázána přítomnost všech dětí, žáků nebo studentů školy, přechází na distanční výuku celá škola," stojí v dokumentu.

Manuál se týká základních, středních, vyšších odborných a základních uměleckých škol i konzervatoří. Vysoké školy o distanční výuce rozhodují samostatně, třeba v Praze nebo Brně už studenti na přednášky prezenčně nemohou.

Související obsah

Školy mají distanční výuku přizpůsobovat individuálním podmínkách jednotlivých záků. Její podoba se ale podřídí také personálním a technickým možnostem školy. "Vzdělávání distančním způsobem může probíhat formou on-line či off-line výuky," uvádí ministerstvo.

On-line výuku, která probíhá na internetu za použití digitálních technologií, pak manuál rozlišuje na synchronní a asynchronní. "Při synchronní výuce je učitel propojen s dětmi/žáky/studenty zpravidla prostřednictvím nějaké komunikační platformy v reálném (stejném) čase. Skupina ve stejný čas na stejném virtuálním místě pracuje na stejném či podobném úkolu," píše resort.

Všechny dokumenty ministerstva školství k výuce na dálku si můžete stáhnout tady:

Metodické doporučení pro vzdělávání distančním způsobem

Typ souboru:pdf

Principy a zásady úspěšného vzdělávání na dálku

Typ souboru:pdf

Check-list k výuce na dálku

Typ souboru:pdf

Asynchronní výukou se pak rozumí situace, kdy žáci pracují v jimi zvoleném čase vlastním tempem na zadaných úkolech a společně se v on-line prostoru nemusejí potkat. K zadávání úkolů mají být použity internetové aplikace.

Související obsah

Školy by se neměly bát ani off-line výuky. K její realizaci nejsou ve větší míře potřebné digitální technologie. Nejčastěji jde o samostudium a plnění úkolů z papírových učebnic. Žáci mohou plnit i praktické úkoly v domácím prostředí, jako jsou kreativní nebo řemeslné práce. Zádávání takových úkolů může probíhat písemně, telefonicky a ve vybraných případech i osobně.

"Ať již probíhá distanční způsob vzdělávání on-line nebo off-line, za všech okolností je třeba, aby učitel monitoroval zapojování jednotlivých účastníků a poskytoval jim individuální konzultace a studijní podporu. Cílem je, aby nikdo nezůstal mimo systém a každý pracoval přiměřeně svým možnostem a podmínkám," upozorňuje ministerstvo.

Učitelé také nemají přeceňovat časové možnosti rodičů nebo se příliš spoléhat na samostatnost mladších žáků. Všichni žáci mají dostat možnost volby, jakým z uvedených způsobů se budou doma vzdělávat. "Při komunikaci se snažte o srozumitelná a jednoznačná zadání a pokyny.Buďte empatičtí a zajímejte se o to, jak jim učení jde, co jim případně nejde, jestli komunikují s ostatními spolužáky," dodává ministerstvo.

Související obsah

Prymula začátkem týdne nevyloučil, že v některých regionech se mohou základní nebo střední školy uzavřít. Distanční výuce žáků prvních stupňů by se ale vyhnul. Ředitelům také doporučil vyhlásit v pátek volno. Vznikne tak prodloužený čtyřdenní víkend, který by mohl zpomalit nárůst nákazy. Česko má přes 28 000 aktivních případů. 

Prymula se vyjádřil k ředitelskému volnu ve školách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz