Koronavirus

Česko už má páteřní síť odběrových míst. PŘEHLED, kde vás otestují

Česko už má páteřní síť odběrových míst. PŘEHLED, kde vás otestují
Zdroj: TV Nova, MZ ČR

Ministerstvo zdravotnictví představilo systém garantované páteřní sítě odběrových míst a laboratoří. Zajišťuje ji spolu se státem a zdravotními pojišťovnami. Systém má zajistit dostatečnou testovací kapacitu v regionech. Podívejte se, která pracoviště do něj patří.

České laboratoře mohou provést 23 tisíc testů za den. Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo garantovanou páteřní síť odběrových míst. Má být zárukou, že testovací kapacity v regionech budou dostačující.

"Síť odběrových center a laboratoří je nastavena tak, aby byla zajištěna dostatečná testovací kapacita v regionech a mohla být doplňována dalšími poskytovateli zdravotních služeb, kteří ačkoliv nejsou součástí garantované sítě, jsou ministerstvem zdravotnictví registrovanými odběrovými místy nebo laboratořemi pro diagnostiku Covid-19 v Česku," uvedl šéf resortu Roman Prymula (za ANO). 

Do sítě je podle dokumentu ministerstva zapojeno 53 odběrových míst, z nichž jedno zatím není v provozu. Součástí jsou jak odběrová centra garantovaná státem a zdravotními pojišťovnami, tak i regionální síť těchto pracovišť.

Související obsah

Přehled zdravotnických zařízení zařazených do sítě urgentních příjmů a současně vyšetřujících Covid-19 (kliknutím zvětšíte):

Zdroj: MZ ČR

Z pravidel zřízení páteřní sítě vyplývá, že v kraji musí být přinejmenším jedno stacionární (stálé) odběrové centrum. Praha musí mít tři, Brno a Ostrava pak dvě. Na něj je navázáno alespoň jedno mobilní odběrové místo. Pokud je to možné, mají centra zajistit průjezdové odběrové místo, kam mohou lidé přijet autem.

Celou dokumentaci páteřní sítě odběrových center a laboratoří ministerstva zdravotnictví si můžete stáhnout tady:

Páteřní síť laboratoří a odběrových míst podle ministerstva zdravotnictví

Typ souboru:pdf

"Veškeré procesy jsou nastaveny tak, aby se výsledek vyšetření dostal k pacientovi maximálně do 48 hodin od odběru," řekl Prymula.

Související obsah

Mapa garantovaných odběrových míst (kliknutím zvětšíte):

Testovací kapacita by se měla ze současných 23 tisíc testů za den zvýšit na 25 tisíc denně. Odběrová centra, která řídí ministerstvo zdravotnictví, dokáží provést téměř 8 tisíc testů denně. Resort chce kapacitu navýšit na 12 750 testů za den.

Přehled vybraných přímo řízených organizací ministerstvem zdravotnictví (kliknutím zvětšíte):

Zdroj: MZ ČR
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz