Zahraničí

Křeče, bolesti či třes. Lidé hlásí potíže i dlouho po vyléčení Covid-19. PŘEHLED

Křeče, bolesti či třes. Lidé hlásí potíže i dlouho po vyléčení Covid-19. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Svědění kůže, divoce bušící srdce, pomočování postele, křeče nebo silný třes. To jsou jen některé z příznaků, které na sociálních sítích popisují lidé, kteří jsou "papírově" z Covid-19 už měsíce vyléčení. Celkem hlásí asi 170 různých zdravotních obtíží.

Různé problémy se smysly, svaly, ale i psychikou hlásí pacienti, kteří prodělali Covid-19 i před několika měsíci. Různých nepříjemných projevů a dopadů na své zdraví se ovšem nezbavili doteď, píše britský Daily Mirror.

Opravdu dlouhý seznam přetrvávajících symptomů portál bere z facebookové skupiny Post Covid Syndrome Group, která, jak název napovídá, sdružuje lidi, kteří mají zdravotní obtíže i dlouho poté, co u nich nákaza koronavirem ustoupila.

Od svého vzniku v květnu má skupina už více než tři tisícovky členů ze 60 zemí, kteří popsali více než 170 různých příznaků a projevů, které negativně dopadají na jejich zdraví. "Těch symptomů je strašně moc, napočítali jsme jich 172. Praktičtí lékaři nám nevěří, prý si to vymýšlíme," tvrdí Louise, která skupinu založila a sestavila přehled přetrvávajících příznaků.

Související obsah

Mezi ty neurologické patří například třesy o různé intenzitě, záchvaty, neschopnost se soustředit, zapomětlivost, zmatenost nebo necitlivost konečků prstů.

Kožní projevy zahrnují mimo jiné vysychání pokožky, její odlupování, různé svědění nebo častější pohmoždění. Pocovidoví pacienti se potýkají také s bušením srdce nebo s náhlou bodavou bolestí na hrudi.

Lidé hlásí také problémy se smysly - kromě ztráty chuti či čichu, o nichž se mluví jako o příznacích probíhající nákazy, hovoří také o různých sluchových přeludech, nadměrné žízni nebo potížích se zrakem. Ženám prý hrozí, že budou menstruovat buď nepravidelně, nebo vůbec.

Související obsah

Dále se objevují také bolesti různého druhu - například svalů, zad či krku, silné křeče a dokonce i vypadávání vlasů, které podle Mirroru nepostihuje jen muže, ale i ženy.

Lidé také hlásí problémy s plícemi (dušnost, tlak na hrudi, kašel doprovázený hlenem) nebo zažívacím traktem (hlasité kručení, průjmy, nadýmání nebo říhání). Část si stěžuje na úniky moči i stolice ve spánku i během dne.

Připomeňte si, jak svůj boj s nemocí popsaly dívky z Česka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz