Domácí

Vláda odsouhlasila nouzový stav. Nevysvětlila proč, zlobí se opozice

Vláda odsouhlasila vyhlášení nouzového stavu, ten začne platit v pondělí 5. října. Zároveň ministr zdravotnictví ohlásil celou řadu opatření, která omezují shromažďování, výuku na některých školách či konání kulturních a sportovních akcí. Podle některých zástupců opozice vláda nevysvětlila důvody k vyhlášení nouzového stavu, další krok považují za selhání.

Po vyhlášení nouzového stavu se objevily velmi různorodé reakce. Někteří politici opozice s ním nesouhlasí a považují ho za selhání vlády, jiní tvrdí, že ministři ani premiér dostatečně nevysvětlili, k čemu nouzový stav potřebují.

"Vláda vyhlásila nouzový stav od 5. října. Piráti zabrání tomu, aby vláda nouzový stav zneužívala tak, jak se snažila v řadě případů na jaře. Pokud opatření, která vláda nyní zavádí, budou mít dopady na životy lidí a jejich podnikání, chceme, aby jim tyto ztráty kompenzovala. Na nezodpovědný přístup vlády nesmí doplácet naši občané," sdělila Česká pirátská strana.

KDU-ČSL se obává toho, že nikdo nepomůže samoživitelům a samoživitelkám, rodičům, živnostníkům, malým i středním firmám, kterých se nová opatření dotknou. Předseda Marian Jurečka už před vyhlášením nouzového stavu v Poslanecké sněmovně uvedl, že ne všichni například využíjí kurzarbeit, upřednostnil by systémová a promyšlená opatření.

Související obsah

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně k nouzovému stavu uvedl: "Problém je, že vláda evidentně netuší, zda to, co průběžně navrhuje za opatření, je skutečně potřeba."

Vyhlášení nouzového stavu nepodporuje ani ODS. "Vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády premiéra Babiše. Zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila svoje úkoly," zveřejnila strana na sociálních sítích.

V souvislosti s nouzovým stavem vystoupil ve Sněmovně také komunistický poslanec Leo Luzar. Podle něj si vláda zřejmě není jistá dopady svého jednání, nepředstavila dostatečné argumenty k vyhlášení nouzového stavu.

"Vyhlášení nouzového stavu je přiznáním absolutního selhání vlády, která nevyužila letního klidu pro přípravu na další vlnu nákazy. Už od března nabízíme vládě opatření k řešení situace a pokračujeme v tom doteď. Připravili jsme odškodňovací zákon, který zajistí, že pokud stát někomu omezí či pozastaví podnikání, bude muset podnikatelům pomoci s fixními náklady. Pokud to vláda myslí s pomocí občanům jen trochu vážně, tak náš návrh podpoří," zveřejnila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula upřesnil plánovaná opatření:

Opozice s nouzovým stavem nesouhlasí, opatření opět rozdělují politiky:TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz