Domácí

Největší developerský projekt v Česku odstartoval, v Praze vyroste "město ve městě"

Odstartoval největší developerský projekt České republiky. Kolem Smíchovského nádraží v Praze vyroste prakticky město ve městě. Kromě pracovních příležitostí nabídne budoucím obyvatelům také školu pro 500 žáků, několik parků i zdravotní středisko.

Poklepání na základní kámen a těžké stroje se mohou dát do díla. Pracovat se tu bude podle plánu 12 let. V Praze vyroste luxusní čtvrť s kompletní infrastrukturou. Pěší bulvár bude kilometr dlouhý, v sousedství vyroste parkoviště pro 1000 vozů. Jedná se o největší brownfield projekt v republice. Z nevyužitého a zanedbaného místa se má stát prostředí vhodné pro život a práci až pro 12000 lidí.

"Našim cílem je, aby vzniklo alternativní centrum Prahy, nové centrum Prahy. Veřejný prostor je to nejdůležitější, co chceme Pražanům dát. Vzniknou dva velké parky," popsal developer Luděk Sekyra.

Na výstavbě se podílí několik tisíc dělníků a odveze se rekordní množství suti. Náklady na výstavbu prý nepřevýší 20 miliard korun. Pro srovnání největší česká aréna stála téměř 17 miliard a tunelový komplex Blanka zhruba 38 miliard.

Pomocí virtuální reality se mohli lidé také do připravovaných bytů podívat. Ty budou stát zhruba od pěti do osmnácti milionů korun.

Související obsah

"V ČR máme špatné stavební předpisy, takže se dlouhodobě stavěl nedostatek nemovitostí, vytvořil se nedostatek a ceny vzrostly. V žádaných lokalitách budou ceny i nadále vysoké," zhodnotil ekonom Štěpán Křeček.

Také samotné centrum Prahy se dočká nového bloku. Okolí Masarykova nádraží by mělo dostat zbrusu nový kabát. Dvě budovy, kompletní služby, kavárny, obchody, to vše vyroste do dvou a půl roku pár minut chůze od Staroměstského náměstí.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz