Zajímavosti

Vzácnou desetikorunu vydražili za 176 tisíc. Nemáte ji v peněžence taky?

Vzácnou desetikorunu vydražili za 176 tisíc. Nemáte ji v peněžence taky?
Zdroj: TV Nova

TV Nova a TN.cz v minulém roce informovaly o desetikorunách z roku 1993, které vznikly jako zkušební ražba. Část z nich se dostala do oběhu, a tak někteří nevědomky nosili poklad přímo ve své peněžence. Jedna taková mince se nyní vydražila za necelých 176 tisíc korun.

Dražba proběhla v pátek 2. října v sálové aukci, kterou pořádala společnost Antium Aurum věnující se výkupu a prodeji mincí, bankovek či medailí. Vyvolávací cena byla 5 tisíc eur, což je zhruba 135 tisíc korun.

Přihazováním se desetikoruna dostala až na 6 500 eur, to znamená necelých 176 tisíc korun. Hodnota mince se tak oproti té nominální v aukci zvýšila o neuvěřitelných 1,76 milionu procent. S poplatky, které si aukční síně účtují, bude konečná cena ještě o něco vyšší.

Většina desetikorun ze zkušební série z roku 1993 se však takto draze neprodá. Aby se cena vyšplhala vysoko, musí být v perfektním stavu.

I mince, které jsou trochu otlučené nebo poškrábané, ale mohou jejich majitelům zajistit slušný obnos. Za ty v lepším stavu můžete podle odborníků dostat dvacet až třicet tisíc. Čím horší je stav, tím víc cena klesá. O vzácné desetikoruně jsme před rokem informovali v článku ZDE a ZDE.

Související obsah

Poznat ji můžete poměrně snadno. Příčná čára, která protíná písmena "Kč" vedle čísla 10, je o něco výš než u běžných mincí (viz obrázek). Na rubu musí mít vyražený datum 1993.

Zdroj: TV Nova

Pokud patříte mezi šťastlivce, kterým se dostala do rukou mince chybné ražby z 90. let, pak byste se měli nejlépe obrátit na numismatika, tedy odborníka na mince a bankovky. Poradit se můžete i u České numismatické společnosti. Mincí je ale asi jen tisícovka, takže se jedná o velkou vzácnost!

Více informací o vzácné desetikoruně se dozvíte v loňské reportáži TV Nova. Připomeňte si ji:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz