Volby 2020

První kolo senátních voleb má vítěze. Někteří favorité nečekaně propadli

Je to absolutní vítěz. Zbyněk Linhart, bývalý dlouholetý starosta Krásné Lípy na Děčínsku, je jediným, kterému stačilo první kolo na to, aby se znovu stal senátorem. V mnoha senátních obvodech šlo přitom o souboje známých tváří.

"Já bych chtěl poděkovat všem voličům, že šli k volbám a že mi opět vyjádřili důvěru. Jsem rád, že ocenili těch šest let mé práce," vyjádřil se senátor Zbyněk Linhart (za STAN).

Velmi blízko postupu hned z prvního kola byla na Praze 1 Miroslava Němcová z ODS. Vítězství jí uteklo o zhruba 500 hlasů. Ve druhém kole bude muset vítězství potvrdit proti stávajícímu senátorovi Václavu Hamplovi.

Na Praze 5 bude ve druhém kole lítý souboj mezi bývalým policejním vyšetřovatelem a současným senátorem Václavem Láskou a bývalým diplomatem a ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským, který první kolo voleb vyhrál o pouhá dvě procenta.

Související obsah

Třaskavý souboj o senátorské křeslo se čekal na Vysočině v senátním obvodu Pelhřimov. Do druhého kola postoupili místopředseda Senátu, sociální demokrat Milan Štěch, a podnikatel Jaroslav Chalupský za Svobodné.

Naopak tam překvapivě naprosto propadl jeden z favoritů – herec Vítězslav Jandák za hnutí ANO, který skončil až čtvrtý. Mezi dalšími poraženými jsou ze známých tváří třeba sociálně demokratický senátor Jiří Dientsbier nebo podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer.

Související obsah

Propadl také ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík a také dlouholetý komunistický poslanec Pavel Kováčik. Ten je aktuálně s vážným zraněním v péči lékařů pražské Nemocnice Na Bulovce. Při práci na chalupě na Nymbursku totiž spadl ze střechy a zlomil si krční obratel.

Druhé kolo senátních voleb se koná příští týden. Znovu nejprve ve středu pro lidi v karanténách a poté opět standardně v pátek a sobotu.

Volí se jedna třetina senátu, ve hře je 27 křesel:


kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz