Volby 2020

Luxus v Bílém domě, bezpečí v superautě! Tyto hračky čekají na Bidena

Vítěz prezidentských voleb získá kromě velké moci, vlivu na celosvětové dění a prestiže také řadu privilegií, kterých se nedostává nikomu jinému, než právě prezidentovi Spojených států. Patří k nim pochopitelně i sídlo ve Washingtonu.

BÍLÝ DŮM

Tato ikonická stavba je symbolem země a také oficiálním sídlem a pracovištěm prezidenta. Američtí prezidenti v Bílém domě zpravidla bydlí a probíhá tam tedy i jejich soukromý život. Stavbu Bílého domu nařídil první americký prezident George Washington, dnes má sídlo prezidenta 132 pokojů, 35 koupelen a rozlohu přes 5 000 čtverečních metrů.

AIR FORCE ONE

Modrobílým letadlem, které zdobí americká vlajka, prezidentská pečeť a nápis Spojené státy americké, se šéf Bílého domu dopravuje po své zemi i mimo ni. Pro speciálně upravený Boeing 747 s prezidentem na palubě se používá volací znak Air Force One.

Související obsah

Neprůstřelné letadlo je odolné vůči atomovým výbuchům, má rušičku radarů a další obranné systémy. Současné stroje už američtí prezidenti používají 30 let, a tak se plánuje jejich výměna.

HELIKOPTÉRA

Prezident má k dispozici i vlastní pancéřovanou helikoptéru s protiraketovou obranou, jejíž volací znak je Marine One. Vrtulník vyvine rychlost až 250 kilometrů v hodině a dokáže letět, i když jeden z jeho tří motorů vypoví službu.

Související obsah

LIMUZÍNA

Dalším dopravním prostředkem amerického prezidenta je speciálně upravený Cadillac. Bestie, jak se sedmimístné limuzíně přezdívá, je pevnost na čtyřech kolech. Je neprůstřelná, vybavená arzenálem zbraní, má spotřebu bezmála 40 litrů na 100 kilometrů a váží téměř deset tun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz