Domácí

V Česku začal platit nouzový stav! PŘEHLED nových zákazů a omezení

Na území Česka začal na příštích 30 dní platit nouzový stav. Spolu s ním od 5. října do 18. října platí tzv. krizová opatření. Díky nim mohou zákonodárci vyhlašovat a zpřísňovat opatření podle toho, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace. Redakce TN.cz pro vás připravila podrobný přehled toho, co vláda od půlnoci na pondělí zakázala a omezila. Na konci článku najdete anketu o nejzbytečnějším opatření!

Nouzový stav v Česku bude trvat 30 dní. Nová omezení jsou zatím platná do 18. října. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve svém vyjádření připustil, že opatření se mohou prodloužit nebo zpřísnit. Co je během nouzového stavu naopak povoleno, zjistíte v tomto článku.

ZAKAZUJE SE:

Hromadné akce ve VNITŘNÍCH prostorách v počtu vyšším než 10 lidí

Hromadné akce ve VNĚJŠÍCH prostorách v počtu vyšším než 20 lidí

Výjimka: Nařízení se nevztahuje na členy domácnosti (tedy například rodinné oslavy), výkon povolání, podnikatelskou činnost, účast na svatbě či uzavření registrovaného partnerství a účast na pohřbu.

Družit se na vzdálenost menší než dva metry

Výjimka: Nařízení neplatí pro filmová a jiná představení do 500 účastníků, kde se nezpívá, zasedání ústavních orgánů či orgánů veřejné moci (například soudů), která se konají na základě zákona.

Výjimka z výjimky: Pokud se například soudního jednání účastní veřejnost, nesmí počet účastníků překročit 100. Mezi všemi musí být alespoň dvoumetrový rozestup a každý musí mít své jasně dané místo k sezení.

Koncerty, divadelní a jiná umělecká představení a slavnosti, kde se převážně zpívá (například muzikály) – a to včetně zkoušek.

OMEZUJE SE:

Divadelní, filmová a jiné podobné představení

Omezují se hromadné akce, kde se nezpívá. Smí se jich zúčastnit maximálně 500 diváků a každý účastník musí mít jasně vyhrazené místo k sezení. Mezi účastníky a účinkujícími musí být odstup minimálně dva metry, případně musí být odděleni zábranou, která zastaví šíření kapének, například plexisklem.

Pokud jde o placenou akci, vstupenky lze prodávat jen na konkrétní místo k sezení. Organizátor navíc povinně musí počet volných míst evidovat. Účastníků může být pouze tolik, kolik je míst k sezení a musí mezi nimi být nejméně dvoumetrový odstup.

Výjimka: Nařízený odstup neplatí pro členy domácnosti, přesto by se ale měli zdržovat na vyhrazeném místě k sezení.


Související obsah

Sportovní akce v rámci oficiálních soutěží sportovních svazů

Takových akcí se může zúčastnit pouze 130 lidí, a to včetně sportovců, nezbytného organizačního a technického týmu, rozhodčích a novinářů. Musí se také obejít bez diváků. Nařízení platí i pro organizovaný trénink, sportovní akce v rámci soutěží sportovních svazů a platí pro vnější i vnitřní sportoviště. Platí také pro sportovní akce v rámci příprav na soutěže.

Bohoslužby

Na bohoslužbě může být maximálně 100 lidí a všichni musí mít své místo k sezení. I v tomto případě platí zákaz zpěvu.

Výjimka: Sedět nemusí ti, kteří vykonávají bohoslužbu a jejich pomocníci.

Jednání obecních a krajských samospráv, kterých se nově nemůže účastnit veřejnost.

Závod Zlatá přilba téměř nikdo nesleduje - kvůli opatřením jsou tribuny poloprázdné:

NAŘÍZENÍ PRO STRAVOVACÍ PODNIKY

Návrh na registraci každého hosta hospody či restaurace při vstupu do podniku se podle ministra Prymuly nakonec realizovat nebude.

Platí povinnost restauraci, bar či hospodu nechat zavřenou od 22 hodin do šesti ráno.

Výjimka: Neplatí pro provozovny, které nejsou určené pro veřejnost, například zaměstnanecké jídelny, jídelny poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb nebo vězeňské kuchyně. Nařízení se nevztahuje ani na rychlá občerstvení s výdejovými okénky, nebo podniky, kde je možné si jídlo zakoupit i bez vstupu do provozovny (například drive-in).

Související obsah

U jednoho stolu může nově sedět maximálně šest lidí.

Zákazníci musí sedět nejméně 1,5 metru od sebe.

Výjimka: Neplatí pro ty, kteří spolu sedí u jednoho stolu.

Povinné rozestupy pro ty, kteří si zakoupili občerstvení z výdejového okénka. Během konzumace jídla nebo nápojů musí lidé povinně stát nejméně dva metry od sebe.

Výjimka: Neplatí pro členy domácnosti a pro ty, kteří při jídle či pití sedí například na zahrádce.

V podniku může být pouze tolik zákazníků, kolik je míst k sezení. Provozovatel navíc musí počet volných míst písemně evidovat.

Restauratér František Novotný se pro TN.cz vyjádřil k nařízením pro bary a hospody:

NAŘÍZENÍ PRO ŠKOLY

Omezení školní docházky

Školská zařízení se budou z rozhodnutí vlády řídit nařízeními krajských hygienických stanic. Ty budou vydávat opatření podle situace v regionu na základě epidemiologického semaforu.

Přechod na distanční výuku

Týká se středních, vyšších odborných a vysokých škol v krajích s červenou a oranžovou barvou

Výjimka: Nevztahuje se na praktické vyučování a přípravu, individuální konzultace a zkoušky na vysokých školách. Nařízení také neplatí na povinnou školní docházku u víceletých gymnázií.

Zrušení hudební výchovy a tělocviku

Opatření se týká všech škol. Musí vyřadit z výuky zpěv a s výjimkou prvního stupně základních škol také tělocvik.


Související obsah

DALŠÍ CHYSTANÁ OPATŘENÍ:

Od pondělí 19. října se svateb či pohřbů bude moci účastnit maximálně 30 lidí. Ve hře je také uzavření středních škol. Podle vyjádření ministra Romana Prymuly (za ANO) v rozhovoru pro ČT můžeme tento pátek, tedy 9. října, očekávat představení dalších opatření. Připustil, že některá z nich mohou být dlouhodobá.

Česká ekonomika zažívá rekordní propad. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Pandemický semafor se barví do červena a oranžova. Jaká je situace v krajích, zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz