Návrh opatření

Komunikační chaos vlády pokračuje! Prymulovy plány s hospodami neplatí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Martin Klícha
Publikováno 1. 10. 2020
Téma:

Na čtvrtečním jednání poslanecké sněmovny ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) prohlásil, že uvažuje o zavedení povinné registrace Čechů při návštěvě hospody či restaurace. Opatření má napomoci snazšímu trasování při nákaze koronavirem. V TV Nova následně uvedl, že je to zatím teoretické opatření, s jeho zavedením se v nejbližší době nepočítá. Za své výroky se omluvil. Zavedení opatření popřel i premiér.

Roman Prymula ve vysílání TV Nova uvedl, že bezpečnostní opatření, které by spočívalo v registraci při příchodu do restaurace, nemusí být nutně v Česku zavedeno. "Já si myslím, že je to naprostá bouře ve sklenici vody. Pokud my budeme dodržovat opatření, která tady jsou, tak další opatření zaváděna nebudou. Nikdo ani neřekl, že v nějakém krátkém horizontu toto opatření by se zavádělo," sdělil Prymula. O zmíněném opatření vláda v krátkodobém horizontu zatím neuvažuje.

 

Podle ministra zdravotnictví je pravděpodobnost, že bude toto opatření zavedeno tak 10 až 15 %. "Je mnoho různých scénářů, tohle je jeden z nich, ale neznamená to, že bude," doplnil Prymula.

 

Na vyjádření ministra zdravotnictví v TV Nova se můžete podívat zde:

 

Prymula následně na twitteru zveřejnil omluvu: "Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil. Povinná registrace v restauracích je jen jedno ze zvažovaných opatření, pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat. Navíc, pokud bude dostatečný počet občanů používat eRoušku, tak je to úplně mimo hru."

 

Premiér Andrej Babiš v předvolební debatě na České televizi zavedení opatření zcela popřel, podle něj byla slova ministra zdravotnictví vytržena z kontextu.

 

Návrh může být využit i v rámci chytré karantény. Podobná opatření již platí v Německu nebo Velké Británii. Lidé se při návštěvě stravovacího podniku zapíší a uvedou své osobní údaje.

 

"Lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší tak, jak je to třeba v Německu. Je to věc, která výrazně umožní potom trasování, případně zapojení chytré karantény," řekl ministr Prymula v Poslanecké sněmovně.

 

Anketa

Přestali byste chodit do hospody, pokud by byla při vstupu nutná registrace?

Hlasovalo 3747 lidí.
 

Reagoval tak na vyjádření poslance Ondřeje Profanta (Piráti) ohledně dosavadní činnosti ministerstva zdravotnictví i vlády. Profant vytýkal zejména nepředvídatelná rozhodnutí, zveřejňování pouze některých dat ke koronaviru, váznoucí komunikaci ze strany krajských hygienických stanic a nefunkční chytrou karanténu.

 

K teoretickým registracím v restauracích se v Televizních novinách vyjádřil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza:

 

Prymula uznal, že například aplikace eRouška potřebuje aktivnější kampaň, na které se dle jeho slov aktuálně pracuje. Aplikaci si zatím nainstalovalo zhruba 560 tisíc lidí. Souhlasil s Profantem v tom, že automatická registrace návštěvníků stravovacích podniků by mohla výrazně usnadnit nejen trasování, ale i zapojení chytré karantény.

 

 

"Ten problém, který v tuto chvíli máme, je, že chytrá karanténa je efektivní v počtech do od 300 do 500 případů denně. Pokud jsme na počtech kolem tří tisíc, tak ta její efektivita skutečně klesá. Máme tady komunitní šíření, kdy je chytrá karanténa podstatně méně účinná, proto musíme udělat to zabrždění, které je prudší, bohužel, a potom se vrátit k důslednému dodržování chytré karantény," shrnul Prymula.

 

"Odradí to i ten zbytek lidí, kteří sem ještě chodí. Myslím si, že spousta lidí už teď má pocit, jak jsou sledováni, hlídáni a mapováni a tohle tomu asi nepřidá. Výrazně to ovlivní zisky. Opatření, která panují nyní, jsou podle mě zcela dostačující – tedy stoly po šesti, metr a půl mezi nimi, rouška sundaná jenom při konzumaci," vyjádřil se k Prymulovu návrhu ředitel pražské restaurace U Pinkasů František Novotný.

 

 

Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR), s návrhem na registraci při vstupu do hospody či restaurace také nesouhlasí. Domnívá se, že jde o další omezení pro provozovatele stravovacích podniků a navrhuje, aby vláda současně s omezeními přišla tak s nějakou formou kompenzace. Například takovou, kterou během první vlny pandemie dostali poskytovatelé ubytovacích služeb.

 

"My se domníváme, že se tady posledních několik týdnů neustále mění podmínky pro provozování restaurací. Byli bychom rádi, kdyby se podmínky alespoň předem konzultovaly s provozovateli a aby pravidla byla konstantní a udržitelná i pro provoz restaurací. Nikde jsme neviděli statistiku, která by říkala, že restaurace a veřejné stravování jsou právě tím místem, kde dochází k nějakému velkému šíření, s výjimkou jednoho baru, což je smutný případ," popsal Stárek TN.cz.

 

Poslechněte si názor Václava Stárka:

 

 

 

"Nedovedu si představit, jak bude zajištěna ochrana osobních údajů. Nemyslím si, že zákazníci u nás budou při příchodu ochotní udávat své osobní údaje. Náklady na všechny tyto restrikce a opatření nese pouze podnikatel, a to už od března tohoto roku," dodal prezident AHR.

 

Aktuálně platí, že všechny stravovací podniky musí povinně zavřít v deset hodin večer. Znovu otevřít mohou až po šesté hodině ráno. Pokud na vás nezbyde místo k sezení, do podniku se nedostanete. Od příštího pondělí navíc může u jednoho stolu sedět pouze šest lidí.

 

 

 

Od 5. října totiž v Česku opět platí nouzový stav. Jaká další opatření vláda přichystala, zjistíte v tomto článku. Lidem z ohrožených skupin obyvatelstva Prymula doporučil, aby vycházeli ven co nejméně.

  

"Já opakovaně deklaruji, že ohrožené skupiny, které mají různá další onemocnění, jsou skupiny, které by v tuto chvíli měly zůstávat doma, co to jde," řekl ministr zdravotnictví.

 

Ministr Prymula také upřesnil pravidla týkající se škol. Kterých se omezení týká a jaké předměty budou zrušeny, najdete v tomto článku

 

Jak se na případné registrace tváří návštěvníci? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz