Zajímavosti

Mars je nejblíže k Zemi na dalších 15 let. Ideální podmínky pro pozorování

Mars je nejblíže k Zemi na dalších 15 let. Ideální podmínky pro pozorování
Zdroj: Getty Images

V úterý bude Mars nejblíže k naší planetě až do roku 2035. Rudá planeta se k Zemi přiblíží na vzdálenost 62,07 milionu kilometrů. O týden později pak bude v opozici se Sluncem a bude ji možné pozorovat celou noc.

Rudá planeta se v úterý 6. října v 16 hodin a 19 minut přiblíží Zemi na vzdálenost 62,07 milionu kilometrů. Bude tak k naší planetě nejblíže až do roku 2035. Jen o týden později 13. října nastane tzv. opozice Marsu se Sluncem.


"Díky svému přiblížení je Mars v těchto dnech opravdu jasný: po Slunci, Měsíci a Venuši čtvrtým nejjasnějším objektem oblohy,“ popisal astronom Petr Horálek.

Související obsah


Podle Horálka lidé mohou na Marsu už se středně velkým hvězdářským dalekohledem pozorovat útvary jako polární čepičku nebo terénní oblasti s rozdílnou odrazivostí. Přiblížení využil také úřad NASA, který k Marsu vyslal 30. července vozítko Perservance v rámci mise Mars 2020. Ta by měla této planety dosáhnout 18. února 2021 a bude zde hledat známky života.


Díky tomu, že planeta leží vysoko v souhvězdí Ryb, je možné ji sledovat mimořádně vysoko nad obzorem. Právě proto si pozorovatelé mohou vychutnat krásný pohled na Mars už s malými dalekohledy.


Pozorovací podmínky se navíc budou ještě po celý říjen a v první půlce listopadu zlepšovat. Pro plnohodnotný zážitek však odborníci doporučují vybavit se středně velkým hvězdářským dalekohledem s průměrem nad pět centimetrů, nebo navštívit nejbližší hvězdárnu.

Související obsah


Tímto však rok vzácných úkazů na nebi ještě nekončí. Například 21. října se lidé mohou těšit na vrchol každoročního meteorického roje Orionidy. Naprostá vzácnost nás podle astronomů čeká 21. prosince, kdy se na večerní obloze velmi těsně k sobě přiblíží planety Jupiter a Saturn. To se naposledy odehrálo v roce 1623 a znovu jej uvidí až další generace v roce 2080.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz