Domácí

Hamáček po jednání krizového štábu: I přes opatření křivka roste, budou další nařízení

Hamáček po jednání krizového štábu: I přes opatření křivka roste, budou další nařízení
Zdroj: TV Nova

Ve středu dopoledne znovu zasedl Ústřední krizový štáb kvůli situaci ohledně koronaviru. Podle ministra vnitra a šéfa štábu Jana Hamáčka (ČSSD) situace není dobrá ani přes zavedená opatření. Úplné uzavření podniků a obchodů však podle něj nehrozí.

"Číslo za úterý je obrovské. Ukazuje se, že i přes zavedená opatření křivka neustále roste a čísla jsou vysoká. Epidemie stále pokračuje,“ řekl Hamáček.

Podle něj musí nyní vláda přikročit k razantnějším opatřením, která jsou plánovaná. Ta však nijak komentovat nechtěl. Pokud by se tak nestalo, mohlo by následně hrozit zahlcení zdravotnických kapacit.

Související obsah

Cílem Ústředního krizového štábu je tak nyní zajistit dostatečnou kapacitu lůžek v nemocnicích. Připravují se a hledají záložní kapacity. "V Praze jsme ve spolupráci s magistrátem a hasiči schopni zajistit nějakých tisíc lůžek,“ řekl Hamáček.

Nejdůležitější informace:

- nutné zavedení dalších opatření v zemi

- cílem je zajistit dostatečné záložní kapacity v nemocnicích

- návrh na povolání mediků na pomoc

- zdravotnického materiálu je dostatek

- úplné uzavření podniků a obchodů podle Hamáčka nehrozí
 

Zároveň ministr vnitra dodal, že se bude muset zajistit dostatek personálu v nemocnicích. Vláda tak zřejmě bude muset přistoupit k povolání mediků na pomoc.

V současné době je situace v nemocnicích podle Hamáčka z hlediska lůžek zvladatelná. "Přibližně čtyři procenta nakažených končí v nemocnici. Dlouhodobě se toto číslo nemění," dodal.

Ústřední krizový štáb se také zabýval stavem ochranných pomůcek, kterých má být dostatek. Navíc se také pracuje na zajištění ochranných prostředků pro zařízení péče o děti. "Je to specifický případ, protože se těžko hledá zřizovatel. Budeme to muset zařídit z hlediska státu,“ dodal.

Související obsah

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) plánuje v pátek oznámit dlouhodobý plán v boji s koronavirem. Navíc kvůli stále se zhoršující situaci, kdy nynější nárůst počtu nakažených není příznivý, počítá se zavedením zásadnějších opatření.


Ta mají zastavit růst počtu nakažených, který je podle Prymuly nejvyšší v Evropě. Některá opatření mají začít platit už v pondělí. "V pátek bude publikován dlouhodobý plán, abychom věděli, jaké restrikce nás čekají hned od pondělí a jaké až za měsíc,“ řekl Prymula v TV Nova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz