Domácí

S trasováním budou hygienikům pomáhat policisté, řekl Hamáček

Dnes dopoledne, den po rozhodnutí o vyhlášení nouzového stavu, zasedl krizový štáb. Tématem jednání byla zejména spolupráce vlády a krajů při zajišťování ochranných prostředků proti Covidu-19 a příprava senátních a krajských voleb. Ministr vnitra a předseda krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci oznámil, že hygienikům budou s trasováním pomáhat více než dvě stovky policistů.

Ministr Hamáček potvrdil nárůst počtu nakažených, dodal ale, že situace je stále poměrně příznivá. Hlavním úkolem krizového štábu z minulého týdne bylo prověření lůžkových kapacit. Ten prý štáb splnil, lůžek je k dispozici dostatek a komplikací se Hamáček nebojí.

S pražským primátorem Hřibem štáb vyjednal záložní lůžka pro pacienty s mírným průběhem, které ale není možné umístit například do domácí péče. V plánu je vybudovat záložní kapacity i v ostatních částech Česka. Další záložní kapacity chce Hamáček hledat v zařízeních hotelového typu - mají lepší zázemí než například koleje.

Hygienikům bude pomáhat 200 až 250 policistů. Ti se do procestu dle Hamáčka zapojí dobrovolně a budou pomáhat s trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem. Zásoby ochranných prostředků jsou podle ministra vnitra dostatečné.

Související obsah

O distribuci ochranných prostředků ke školským pracovníkům se ještě rozhodne. "Pokud vláda rozhodne o distribuci, tak hasičský záchranný sbor rozveze zásoby na 14 distribučních míst, odkud poputují ke zřizovatelům škol," řekl ministr Hamáček na tiskové konferenci.

Karanténa pro občany bez domova bude podle ministra řešena stejně jako na jaře - postarají se o ně obce s rozříšenou působností. Školy se mohou uzavírat i v rámci "oranžových" okresů v jinak "zelených" krajích. Rozhodnutí hygieniků však musí padnout do čtvrtečního večera.

 

Související obsah

Probíhají kontroly zásob remdesiviru a distribuují se nové dodávky. Drive-in voleb se prý zúčastnilo 3672 voličů, nejvíce ve Středočeském kraji. Hamáček vyzval občany, aby šli k volbám, opatření jsou prý dostatečná. "Je to bezpečnější než jít nakupovat," prohlásil.

Pro případ, že bude pozitivní na Covid-19 některý člen volební komise, jsou připravené zálohy. U hasičů je aktuálně několik desítek nakažených a více než sto lidí je v karantén, informoval generální ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba.

Související obsah

Krizový zákon je podle Hamáčka již hotov, včetně připomínek ostatních stran. "Byl rozeslán do meziresortního připomínkového řízení," řekl ministr. Urychlit změnu ústavního zákona prý nejde.

Ministr vnitra se vyjádřil také k navrhovanému schodku státního rozpočtu ve výši 320 miliard korun. "Je mnohem blíže realitě," řekl Hamáček s tím, že se návrhem ještě bude blíže zabývat. Stále postrádá započtení zrušení superhrubé mzdy.

 

Související obsah

Krizový štáb se původně měl sejít už ve středu, jednání však bylo odloženo kvůli jednání vlády. Ta ve středu rozhodla o vyhlášení nouzového stavu. Ten má dát vládě možnost lépe reagovat na pandemii.

  

Během září počty nakažených koronavirem prudce stouply a podle vyjádření ministerstva zdravotnictví hrozí kolaps zdravotnického systému, pokud vláda včas nezasáhne.

  

Ústřední krizový štáb, který fungoval už během první vlny epidemie, vláda opětovně zřídila minulý týden. Premiér Andrej Babiš (ANO) byl zprvu proti opětovnému zřízení krizového štábu, nakonec však s jeho svoláním souhlasil.

Celý záznam tiskové konference sledujte ZDE:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz