Zahraničí

Bývalý policista obžalovaný z vraždy Floyda je na svobodě! Složil kauci

Bývalý policista obžalovaný z vraždy Floyda je na svobodě! Složil kauci
Zdroj: Profimedia

Bývalý americký policista Derek Chauvin obžalovaný z vraždy šestačtyřicetiletého černocha George Floyda byl ve středu propuštěn z minnesotské věznice. Složil totiž kauci ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 23 milionů korun).

"Hlavní líčení má začít s bývalým strážníkem a jeho třemi bývalými kolegy v březnu příštího roku,“ píše BBC.


Chauvin byl z policejního sboru propuštěný poté, co 25. května neozbrojenému a spoutanému černochovi klečel při zatýkání několik minut na krku. George Floyde poté zemřel. Celý zásah natočili kolemjdoucí a video odstartovalo vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě po celém světě.

Související obsah


Všichni čtyři policisté, kteří jsou obvinění v souvislosti se zabitím Floyda, podle BBC složili kauci a jsou nyní na svobodě až do hlavního líčení, které začne na jaře příštího roku. Chauvin byl od konce května dokonce ve vězení s nejvyšší ostrahou v Oak Park Heights v Minnesotě.


Podle soudních záznamů nesložil kauci v hotovosti. Není však jasné, odkud peníze měl. S jeho propuštěním se pojí také několik podmínek, které se stanovily už dříve.


"Pro ukončení vazby bylo nutné složit kauci ve výši 1,25 milionů dolarů bez jakýchkoli podmínek, nebo kauci ve výši jednoho milionu dolarů s dalšími podmínkami,“ informovala BBC.


Chauvin se tak nesmí například vrátit k práci u bezpečnostních složek, má zakázaný jakýkoliv kontakt s Floydovou rodinou a musí odevzdat veškeré zbrojní průkazy.

Čtyři bývalí policisté stanuli před soudem v souvislosti se smrtí George Floyda. Více v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz