Domácí

Do otrávené Bečvy vrátili rybáři první ryby, obnova potrvá přes deset let

Rybáři v pátek začali vysazovat tisíce nových ryb do řeky Bečvy. Úplné zotavení toku po jedné z největších ekologických havárií u nás bude podle odborníků trvat víc než 10 let. Život v řece vyhladil kyanid.

Desítky tun otrávených ryb z Bečvy, do které unikl kyanid, v pátek nahradila první várka z nové generace.

"Teď se to napočítává, aby bylo jasné množství, a podle toho se to bude vysazovat na několik úseků, které máme vytipované, tak aby se to mohlo kontrolovat, jestli se ta ryba tam drží a jestli je v pořádku a roste," řekl televizi Nova rybář Pavel Helísek.

Rybáři chtějí pracovat celý víkend, aby stihli vysadit 40 tisíc kusů ročních ryb z chovného rybníka v Hranicích.

Související obsah

"Zatím máme 2000 napočítaných ostroretek, vrátíme se zpátky, budeme zase nakládat další, přejedeme na další úsek," pokračoval Helísek.

"Nejde jenom o to, aby tam byly přítomny ryby, ale ty ryby musí mít potravu. Ta potrava jsou různé organismy, které mohly být tou otravou také poškozeny," konstatoval Jan Koutný, vodař Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

  

Kyanid totiž poškodil nejen ryby, ale celý vodní biotop na zhruba 40 kilometrech toku Bečvy. Částečně už si ale příroda pomáhá sama. I díky vydatnému dešti v posledním měsíci se řeka více naředila, a tak už otrava nepředstavuje takové riziko.

Související obsah

Bečva byla otrávena v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov. Celkové škody jdou do desítek milionů korun.

Barbara Hanousek, drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz