Domácí

Nakažených v Česku je mnohem víc, většinu netestujeme, říkají odborníci

Počet nakažených v Česku je podle odborníků mnohem větší, než udávají oficiální čísla. Spousta lidí totiž ani neví, že je pozitivní a na testech nebyla.

Česko má přes 52 tisíc aktivních případů. Skutečný počet nakažených je ale podle odborníků mohem vyšší.

"Rozhodně to může být násobek toho čísla, které teď je," řekl epidemiolog Petr Smejkal. "My je nechytneme, oni nakazí další a ta nemoc se bude neustále šířit," dodal evoluční biolog Jaroslav Flegr.

 

"Je plno pacientů, kteří ten virus v sobě mají, nemají příznaky. To je jedna skupina, která není zachycená, a druhá skupina je ta, která nějaké příznaky má, ale zůstane doma a vyleží se," domnívá se lékař Jan Závora.

Související obsah

V neděli byla ze všech provedených testů pozitivní zhruba čtvrtina. Ve středu už to bylo 31 procent. "Epidemie u nás prograduje a šíří se exponenciálně a možná rychleji než exponenciálně," konstatoval Flegr.

 

V Česku by se tak mělo podle lékařů a epidemiologů více testovat. A to především u rizikových skupin, i když nemají jasné příznaky.

 

"Měli bychom testovat třikrát, minimálně třikrát větší objem," myslí si Flegr. Podle Smejkala by mělo být minimum 40 tisíc testů za den. Ve čtvrtek jich bylo mírně přes 17 tisíc.

Související obsah

Nejvíce prokázaných nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel je momentálně na Uherskohradišťsku a Náchodsku, naopak nejméně na Jičínsku.

Nákaza se navíc stále více šíří také mezi lékařským personálem. "Personál nejsou stroje, ti lidé jsou unavení už teď. Mnoho z nich se infikuje, mnoho z nich musí do karantény. Můžete mít lůžka, ventilátory, ale nebudete mít lidi," varoval Smejkal.

Nová opatření nastavená na 14 dní podle epidemiologů šíření nákazy příliš nezbrzdí.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Marek Bruna, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz