Domácí

Babiš: Velká oslava na Hradě nebude. Vyznamenání by ale Zeman měl udělit

Premiér s ministrem vnitra se v úterý odpoledne vypravili do Lán, aby prezidentovi rozmluvili slavnostní ceremoniál, který se koná každoročně 28. října na Pražském hradě. Dohodli se na tom, že vyznamenání Zeman udělí, nicméně bez účasti veřejnosti a politiků.

Vzhledem k epidemilogické situaci a přísným opatřením se očekávalo, že se tradiční událost, na které Zeman uděluje státní vyznamenání, letos neuskuteční, prezident k tomu však zaujal opačný postoj. Ten se mu rozhodli rozmluvit ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO).

V Lánech se dohodli na tom, že se akce uskuteční jen za přítomnosti prezidenta a vyznamenaných bez účasti veřejnosti. "Řešení, které jsme navrhli, mi přijde důstojné. Za velmi přísných hygienických podmínek předá prezident vyznamenání vyznamenaným, nikdo další by se toho neměl účastnit. Proběhne to v komorní atmosféře," uvedl Hamáček.

"Budeme to ale ještě konzultovat s hygieniky. Ve finále je to na nich, jak rozhodnou. Nebudou tam ale ani politici, ani veřejnost. Myslíme si, že si to ti vyznamenaní zaslouží. Poslední slovo má ale hygiena," upřesnil Babiš.

Na celý proslov Andreje Babiše a Jana Hamáčka se podívejte ZDE:

Související obsah

Rozhodnutí Hamáčka a Babiše vypravit se do Lán přišlo po ostré kritice ze strany opozice i veřejnosti na snahu Hradu obejít opatření.

"Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet 10 osob atd., a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí," vyjádřil se ráno na sociálních sítích poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Opozice zkritizovala i odjezd vládních představitelů do Lán. "Jan Hamáček jede do Lán rozmluvit prezidentovi oslavy 28. října. Kde to žijeme, že prezident není schopen sám respektovat vládní nařízení a vláda ho musí přemlouvat?" napsali na twitteru občanští demokraté.

Související obsah

Ze strany Hradu mezitím zaznívá rozhořčení. Twitterový účet mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka se jen hemží kritikou opozice. "Nenávistná opozice se rozhodla zneuctít i to poslední, co v této zemi doposud všichni uznávali. Státní svátek 28. října. Lživě podsouvá veřejnosti, aby vyvolala zlobu, že chystáme párty pro vyvolené. Ne, jde o uctění odkazu předků a ocenění osobností, které milují svou vlast," uvedl.

Odpoledne po odjezdu Babiše s Hamáčkem zavítala do Lán i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). S prezidentem jednala o návrhu rozpočtu na příští rok.

Veřejná diskuze o konání slavnostního ceremoniálu přišla jen den poté, co vláda oznámila další opatření a restrikce. Hromadné akce jsou omezené počtem maximálně šesti účastníků.

Jaká další opatření budou od středy platit, se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz