Domácí

Bývalý hejtman Čunek překvapil nové zlínské vedení. Může přijít o miliony

Nastupující vedení Zlínského kraje, které střídá dlouholetého hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL), hodně překvapil jeden z jeho posledních kroků ve funkci. Čunek měl totiž nakoupit pozemky za desítky milionů korun pro novou krajskou nemocnici. Přitom bylo jasné, že pokud volby prohraje, projekt se neuskuteční.

Dva a čtyřicet milionů korun – balík peněz, o který zchudla krajská kasa jen pár dnů po volbách. Dosluhující hejtman tím pořádně rozlítil budoucí vedení kraje.

"Očekávali jsme, že pan Čunek tyto věci už nechá na novém zastupitelstvu, my to vnímáme velice negativně," vyjádřila se kandidátka na 1. náměstkyni hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti).

Hejtman svůj pro mnohé nečekaný podpis ale brání. "Z obchodního pohledu je mít celý pozemek pro kraj samozřejmě výhoda," tvrdí končící hejtman Čunek. Část pozemků už kraj totiž vlastnil. Teď koupil i zbytek.

Související obsah

"Chceme vyzvat stávající vedení a stávajícího hejtmana a poprosit ho tímto, aby už nepodepisoval žádné smlouvy, které se vážou k novému projektu nemocnice," požádal Radim Holiš (ANO), kandidát na zlínského hejtmana.

"Kdybych nepodepsal ty smlouvy, způsobil bych kraji jednoznačně vyčíslitelnou ztrátu. Určitě by se našel dobrák, který by chtěl, abych tu ztrátu nahradil," hájí se dosluhující hejtman.

Související obsah

Zamýšlená stavba nového krajského špitálu rozdělila obyvatele východu Moravy i politiky. Koalici tak vytvořily strany, které jsou proti její stavbě. ANO, Piráti, občanští i sociální demokraté přemýšlejí, jak z projektu vybruslit. Jednoduché to prý nebude."Tam jsou docela velké sankce za to, když se ta nemocnice stavět nebude, ohledně toho vracení pozemků. Takže my si první uděláme audit," informuje Ančincová.

"Rozhodlo zastupitelstvo, nerozhoduje hejtman, hejtman je povinen už jen připojit podpis," upozornil Čunek.

Související obsah

"Je to jeho zodpovědnost a ani tím, že přijde nové vedení, se on této zodpovědnosti žádným způsobem nezříká," řekl kandidát na hejtmana Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Novou koalici bude mít brzy i Olomoucký kraj. Vítězné ANO tam ale skončí v opozici. "My bychom tu koaliční smlouvu chtěli samozřejmě podepsat co nejdřív, v ideálním případě v příštím týdnu," tvrdí olomoucký lídr STAN Josef Suchánek. Rozhodnuto tak ještě není jen v Plzeňském a Karlovarském kraji.

kvo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz