Vesmír

Blíží se vesmírné divadlo. Noční oblohu prozáří meteorický roj Orionidy

Blíží se vesmírné divadlo. Noční oblohu prozáří meteorický roj Orionidy
Zdroj: Petr Horálek

Milovníci pozorování noční oblohy by měli v následujících dnech zbystřit, blíží se totiž maximum meteorického roje Orionidy. Rychle prolétající meteory budou nejlépe pozorovatelné kolem půlnoci v noci na středu. Jde o pozůstatky legendární Halleyovy komety, které zanikají v naší atmosféře.

Letošní maximum Orionid připadá na úterý 20 října a středu 21. října. Nejlepší je pozorovat meteory v době, kdy je radiant roje nejvýše nad obzorem, což je v úterý a ve středu mezi třetí a šestou hodinou ranní.

"Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí – vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze v rameni Orionu. Protože Měsíc je v období maxima úkazu ve fázi před první čtvrtí, zapadá už večer a svým svitem při pozorování vůbec neruší. Podmínky jsou tedy velmi příznivé," zhodnotil astronom Petr Horálek.

Nutné je pozorovat průlety meteorů dál od velkých měst, kde se tolik neprojevuje světelné znečištění. Ideální jsou hory, kde je možné spatřit i další vesmírné objekty. Výrazné jsou zejména planety Jupiter, Saturn a hlavně Mars. Ten je nejblíže Zemi do roku 2035.

Letos bychom mohli vidět přibližně 20 meteorů za hodinu, nelze ale vyloučit vyšší frekvenci průletů. Mezi lety 2006 a 2009 bylo možné spatřit až 70 meteorů za hodinu, Země tehdy procházela hustší částí proudu částic z komety.

Související obsah

"Každoroční meteorický roj Orionid je podzimní větví proudu částic, do kterého Země vstupuje i v květnu – během maxima roje Eta-Aquaridy. Oba roje spojuje nejen stejná rychlost meteorů okolo 66 km/s, ale pochopitelně i původní mateřské těleso. A tím není nic známějšího jak slavná Halleyova kometa (oficiálně značená jako 1P/Halley)," popisuje Horálek.

Vlasatice se ke Slunci vrací přibližně každých 76 let, znovu se vrátí 28. července 2061, pozorovatelná by měla být už v červnu toho roku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vesmír

Důležité Události

Píše se na Deník.cz