Koronavirus

Výjimky z lockdownu: Tyto obchody a služby zůstávají v provozu! PŘEHLED

Od čtvrtečního rána začíná v Česku lockdown. Kromě omezení pohybu se zavřou obchody a provozovny služeb. Existuje ale celá řada výjimek. Co všechno zůstane otevřené, zjistíte v přehledu TN.cz.

Život se od čtvrtka výrazně zpomalí. Vláda Andreje Babiše (ANO) přijala přísnější opatření, která v Česku zavádějí lockdown. Pohyb se omezí na nezbytné nákupy, cesty do práce, za rodinou, k lékaři nebo do přírody. Zavírají se také obchody a služby.

V provozu zůstanou například prodejny potravin, lékárny nebo květinářství. Výjimek je dohromady 28, podívejte se, kde na sedm západů do 3. listopadu zamykat nemusejí:

Související obsah

Nové zákazy se týkají rovněž hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení. Kromě šesti stanovených výjimek nesmějí přijímat žádné hosty.

Zakazuje se také provoz a používání vnitřních sportovišt, například tělocvičen, hřišť, kluzišť, kurtů nebo heren bowlingu či kulečníku. Výjimku má tělocvik na prvním stupni základních škol, které jsou ale zavřené, a v mateřských školách. Venku se sportovat může, ale vzhledem k nařízení o omezení kontaktů pouze individuálně nebo ve dvou lidech. Zákaz se však vztahuje i na vnitřní prostory venkovních sportovišť.

V provozu nesmějí být ani jakákoliv umělá koupaliště, pokud neslouží k poskytování zdravotních služeb. Třeba léčebné procedury v lázních tak zakázány nebudou. 

Související obsah

Už od minulého týdne jsou uzavřené také základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy, prezenčně učit nesmějí ani na soukromých uměleckých školách. Některé školy dostaly od hygienických stanic výjimku, aby do nich mohly chodit děti zaměstnanců ve zdravotnictví.

Plošnou výjimku mají mateřské školy. V řadě z nich se však vyskytla nákaza mezi zaměstnanci, takže musely provoz stejně přerušit. 

Související obsah

Premiér Babiš s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) nová opatření označili za nezbytná. Pokud by je vláda nepřijala, prý by v Česku zkolabovaly nemocnice. "Opatření, která chceme provést, chceme udělat proto, abychom se nedostali na kapacitu našeho zdravotnictví," řekl Prymula.

Opatření by měla skončit souběžně s nouzovým stavem 3. listopadu. Vláda však nejpozději do příštího pátku rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení stavu nouze.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zpřísněných opatřeních:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz