Domácí

Horníky v OKD plošně otestují. Ať dostanou odškodné, zní z opozice

Moravskoslezský kraj patřil do nedávna ke koronavirem nejhůř postiženým regionům, a to hlavně kvůli šíření nákazy v podniku OKD. Nákaza se ale vrací. Někteří obyvatelé kraje, kteří už virus dříve prodělali, teď měli znovu pozitivní test.

Počet pozitivních případů v Moravskoslezském kraji roste. Jen za poslední den jich přibylo téměř 1500. Přibývá počet lidí, kteří se nakazili znovu. Nejčastěji od členů rodiny nebo na pracovišti.

"Na dole ČSM se podle neoficiálních informací objevil zaměstnanec podruhé pozitivní na Covid-19. OKD tedy musí testovat všechny zaměstnance včetně těch, kteří nemoc už prodělali. Může mít dlouhodobé následky na plicích, jak se bude řešit odškodnění horníků?“ ptala se Zuzana Klusová z České pirátské strany.

Související obsah

"OKD z vlastního rozhodnutí už více než dva měsíce provádí preventivní testování u svých zaměstnanců. Toto pravidelné testování není nařízeno hygieniky, jedná se čistě o rozhodnutí OKD. Cílem je zajistit bezpečnost našich zaměstnanců a také zamezit případnému nekontrolovatelnému šíření nákazy. Po konzultaci s hygieniky jsme v počátku netestovali skupinu lidí, která už onemocnění prodělala. V minulých dnech jsme do testování zahrnuli také zaměstnance, kteří už onemocnění prodělali. Jedná se opět o naše rozhodnutí a po uplynutí 90 dnů od onemocnění chceme i tyto zaměstnance a jejich rodiny ochránit před případnou nákazou,“ uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.

OKD testování svým zaměstnancům plně hradí. Dohromady bylo provedeno už více než 21 tisíc PCR testů.

Související obsah

Horníci od jarních měsíců nesundali roušky a respirátory. Společnost zřídila i speciální tým, který provádí hygienická opatření, jako je například dezinfekce prostor. Zároveň horníkům přerozděluje ochranné pomůcky. Jejich denní spotřeba se pohybuje v řádech tisíců kusů. 

Baraba Hanousek, jh, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz