Videonávod

Lidé tápou, kdy a kde nosit roušky. Máme pro vás přehled i videonávod

Vláda zpřísnila opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru v Česku. Lidé ale nosí roušky, kde nemusí a naopak je nenosí na místech, kde je jejich nasazení povinné. Podívejte se na přehledný videonávod a už neuděláte chybu.

Pandemie koronaviru je v Česku na vzestupu. Od středy 21. října tak vláda zpřísnila povinnost nošení roušek, které platí už od dvou let věku dítěte. Nevyhneme se jim v autech, MHD, uzavřených prostorech ani venku na procházce. Jsou ale výjimky.

Automobil
Pokud jedeme sami nebo se členy rodiny, roušku mít v autě nemusíme. "Pokud s námi jede někdo, kdo s námi nesdílí domácnost, roušku mít musíme, a to i pokud se jedná a spolupracovníka, s kterým každý den pracujeme,“ popisuje mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

MHD
Roušky jsou ve veškeré městské hromadné dopravě povinné. "Už na zastávce si nasadíme roušku, s ní vstoupíme do MHD a máme jí nasazenou po celou dobu jízdy. Jelikož vystupujeme opět na zastávku, roušku nesundáme. Poté záleží na okolnostech, jestli můžeme roušku sundat, nebo si jí musíme dál ponechat,“ říká Šalamunová.

Související obsah

Venkovní prostory
Když jdeme ven a blíž než na dva metry máme cizí lidi nebo přátele, kteří s námi nesdílejí domácnost, roušku mít musíme. To stejné platí při procházce se psem nebo při návštěvě parku a hřiště.

Vnitřní prostory
Ve všech vnitřních prostorech jako v práci, obchodech, na benzínových pumpách, ve společných prostorech bytových domů a výtazích rouška být musí. "Výjimka je pouze u pracovníků, kteří mají samostatnou kancelář. Pokud ale vyjdou ven např. do kuchyňky, na toaletu nebo na chodbu, roušku si musí nasadit,“ tvrdí mluvčí.


Kde a kdy můžete roušky úplně odložit a svobodně se nadechnout, se podívejte v přehledu.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz