Koronavirus

Hamáček chce vyšetřování chyb před druhou vlnou, Babiš to nechápe

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podpoří vznik komise, která by měla vyšetřit zda někdo před druhou vlnou šíření koronaviru chyboval. Nad tím se podivuje jeho koaliční šéf, premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj na to teď není důvod. Opozice by vznik komise podpořila, ostatně usilovala o něj už na jaře.

Dalo se druhé vlně šíření koronaviru zabránit a kdo může za případné chyby. To by měla zjistit parlamentní vyšetřovací komise, jejíž vznik by podpořili dokonce i vládní koaliční sociální demokraté.

"Je potřeba se podívat, jak stát zareagoval na tu výzvu a najít způsoby, jak to zlepšit, aby se to neopakovalo," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle ministra vnitra se chyby staly v létě, kdy podle něj premiér Andrej Babiš zasahoval do rozhodování o některých opatřeních. "Pan premiér tu vládu řídí razantně, na těch vládách a radách pro zdravotní rizika si k tomu své řekl," dodal Hamáček.

Související obsah

Babiš v srpnu například kritizoval rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o znovuzavedení roušek. "Já používám selský rozum a kritizoval jsem to, abychom se vrátili k opatření jako na jaře," prohlašoval tehdy.

Premiér si byl v neděli prohlédnout ve skladu hmotných rezerv nové přístroje na podporu dechu, které dorazily z Nového Zélandu a sám se diví tomu, že by vznik komise Hamáček podpořil. Podle něj je to politikum, které by se prý zneužívalo.

"Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, kdyby to navrhla opozice, tak tomu teď nerozumím," kroutil hlavou Babiš.

Související obsah

"Souhlasím s panem Hamáčkem a dodávám, že konat by měla i policie. U pana ministra je však problém, že zůstává jen u silných slov. Na jaře taky hovořil o zřízení komise a když jsem to ve Sněmovně navrhla, hlasovala ČSSD proti," vzkázala předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru.

"Určitě je namístě, aby sněmovna takovou komisi udělala," myslí si Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Jan Hamáček se chce odlišit, oddělit, poukázat, že byl střízlivější a připravenější," zhodnotil politolog Jan Kubáček.

Podle politologů jde jen o symboliku. Žádná vyšetřovací komise totiž zatím prakticky nic nevyřešila.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz