Domácí

Tvrdá opatření zabírají, reprodukční číslo v Česku kleslo pod 1

Tvrdá opatření zabírají, reprodukční číslo v Česku kleslo pod 1
Zdroj: Profimedia

Jedním ze zásadních ukazatelů, který měří, jak se (ne)daří zvládat epidemii koronaviru, je takzvané reprodukční číslo. To ukazuje, kolik dalších lidí jeden nakažený v průměru infikuje. A díky tvrdým opatřením jeho hodnota v Česku klesá.

Je to jednoduchá matematika - pokud je hodnota reprodukčního čísla vyšší než jedna, nákaza se rozšiřuje. Pokud klesne pod jedna, nemoc ztrácí dech a počet nově infikovaných se postupně snižuje.

A jak ukazují čerstvá data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) i projektu Data proti covid, na něž upozornily Novinky.cz, takzvané číslo R díky plošným nařízením a omezením stále klesá. V sobotu podle projektu Data proti covid po dlouhé době spadlo na hodnotu nižší než jedna, konkrétně na 0,9.

Vládní politici i experti přitom v minulosti opakovaně zdůrazňovali, že cílem zavedených opatření je srazit reprodukční číslo na hodnotu 0,8. Jen pro ilustraci - číslo R bylo naposledy menší než jedna o letních prázdninách, v minulých týdnech byla jeho hodnota i 1,5 a promítlo se to i v rychle rostoucím počtu nemocných.

Související obsah

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek v pátek uvedl, že číslo R pro ČR má přibližnou hodnotu 1,01. "Pozorujeme jasné indikátory zpomalení šíření nemoci," uvedl Dušek, který zároveň připomněl mimořádná opatření zavedená od středy 14. října. Tehdy vláda mimo jiné rozhodla o zavření restaurací, omezila shromažďování na maximálně šest lidí nebo nařídila nošení roušek na zastávkách veřejné dopravy.

Dušek trend ilustroval i čísly - zatímco průměrný počet nově diagnostikovaných byl 7 dní před 14. říjnem 5 675 a v týdnech následujících nejprve 9 172 a následně 12 870 případů, což znamenalo mezitýdenní růsty o 61, respektive 40 procent, ve třetím týdnu po 14. říjnu začala čísla klesat, i když šlo o propad "jen" o sedm procent.

"Situace je různá v různých krajích – například Praha významně klesá a dokládá tak, že stávající opatření jsou funkční, pokud se silně dodržují," má jasno Dušek, podle nějž obyvatelé hlavního města omezili pohyb a kontakty až o 60 procent.

Související obsah

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zároveň v pátek představil nový systém sledující nákazu v Česku. Hodnotí více kritérií a je nastavený tak, že bude možné opatření měnit po jednotlivých krajích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz